Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Pokemon Tazo na PV
28.02.2015, 23:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.02.2015, 23:57 przez Turtwiczka.)
RE: Pokemon Tazo na PV
Post pod postem, wybaczcie, ale to po to żeby obserwujący temat zauważyli moje pytanie/prośbę:

SZUKAM OSÓB KTÓRE MI POMOGĄ ZESKANOWAĆ CZĘŚĆ NAKRĘTEK OD MIRINDY I WIECZEK OD JOGURTÓW

Na razie interesują mnie wyłącznie gadżety polskie, zagranicznymi zajmę się po polskich. Do tazo polskich nie potrzebuję pomocy (no chyba że ktoś chce / komuś zależy na wkładzie własnym) bo sama mam całość wszystkich serii (minus te specjalne, promocyjne). Niestety, ani nakrętek od Mirindy / Sprite'a ani wieczek od jogurtów nie mam wszystkich, stąd moja prośba. Te które mam sobie przeskanuję, ale potrzebuję kogoś kto ma te, których ja nie mam żeby był pełny katalog.

Aha, co do tazo polskich to pomoc się prawdopodobnie przyda jeśli chodzi o polskie gadżety do nich. Ari już część roboty odwaliła (kudos Wink ) z banderolkami i innymi rzeczami, ale nadal brakuje np. skanów plakatów, skanów tubek do tazo itp. Ja tych rzeczy w większości nie mam (mam jedną tubkę w dość kiepskim stanie i chyba dwa plakaty jeśli dobrze pamiętam, z czego jeden... swoje już przeżył), więc tutaj pomoc też się przyda.

Także podsumowując:

MASZ PLAKATY DO TAZO / TUBKI DO TAZO / TAZO PROPOCYJNE (oprócz tego z mojej sygny, bo tu już ktoś mi użyczył skana Wink ) LUB WIECZKA CZY NAKRĘTKI? ZAPRASZAM DO WSPÓLPRACY Big Grin

Ze swojej strony oczywiście zapewniam, że wszystkie osoby które się przyczynią do powstania katalogów zostaną odpowiednio wymienione / opisane w stopce redakcyjnej Smile

[Obrazek: sticker,375x360.u3.png]

Lubisz Pokemon tazo? Zapraszam do tematu:
Katalog polskich i zagranicznych pokemon tazo

Exclamation Szukam Pokemon tazo:
- z polskich:
[Obrazek: braki-copy-2.jpg?1420142272]
- z zagranicznych oraz podróbek różne różniste (np. "Cap" z żółtym Pikachu z tyłu).

Sprzedam lub wymienię się swoimi tazo, organizuję promocje Wink

Wymienię się naklejkami do polskich albumów Pokemon, wieczkami od Danonków oraz nakrętkami od Mirindy.

Pokemon Shuffle Friend Code: CK6V-XWG4 Pisz kim jesteś Wink
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Asmod, Conquest, Bidulkę, Ertix
19.03.2015, 23:56, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 0:55 przez Turtwiczka.)
Post pod postem, ponieważ jest to post informacyjny i jednocześnie pytający który - mam nadzieję - wywoła nieco większą reakcję niż poprzedni... (który, swoją drogą, nadal jest aktualny - nikt się nie zgłosił T_T).

Spisałam już wszystkie tazo Big Grin (numer + nazwa), jestem w trakcie robienia opisów serii. Przede mną jeszcze skanowanie (skaner już przyszedł jakiś czas temu i działa ładnie Heart) i ułożenie tego w katalog.

Przechodząc do rzeczy, chciałam Wam zaprezentować wstępny (roboczy) spis treści katalogu. Wszelkie pytania, uwagi i sugestie będą mile widziane Smile

Aha, poprzez gadżety mam na myśli nie tylko tubki i plakaty, ale też np. banderolki z chipsów.

I Wstęp.
1. Historia powstania samego fenomenu zwanego "tazo", krótki rys historyczny na wybranych krajach ze szczególnym uwzględnieniem Polski i fandomu tazo w Polsce).
2. Pokemon tazo w Polsce - chronologia i istniejące serie.
II Katalog polskich tazo.
1. Seria pierwsza - set 1 + gadżety.
2. Seria pierwsza - set 2 + gadżety.
3. Zappery - seria pierwsza + gadżety.
4. Seria druga (tazo trójwymiarowe = tazo 2) - set pierwszy + gadżety (w tym tatuaże) .
5. Seria druga - set drugi + gadżety.
6. Seria druga - master tazo + gadżety.
7. Seria druga - set drugi + gadżety.
8. Flesz tazo + gadżety.
9. Duo tazo + gadżety.
10. Zappery - seria druga + gadżety.
11. TRIO tazo + gadżety.
12. Metal tazo (Pokemon adventures) - set 1 + gadżety.
13. Mega metal tazo - set 1 + gadżety.
14. Metal tazo - set 2 + gadżety.
15. Mega metal tazo - set 2 + gadżety.
16. Metal attack tazo + gadżety.
17. Roks tazo + gadżety.
III Błędy w druku, ciekawostki, typowe uszkodzenia, tazo-nie tazo? itp.
IV Polskie serie fanowskie.
V Inne pokemon tazo dostępne w Polsce (tu będzie tylko krótki zarys, bo serie są głównie tureckie i katalogi itp. będą już w dziale tazo zagranicznych).

To tak w skrócie chyba tyle Smile Macie jeszcze pomysły co możnaby udoskonalić lub dodać?

Zastanawiam się, czy nie zrobić tak że najpierw wszelkie rozdziały (oprócz samego katalogu, który składa się z faktów a nie subiektywnych opinii) będę publikować tutaj. Będziecie mogli ocenić każdy rozdział, powiedzieć czy coś uciąć z niego czy dodać, co zmienić itp. i dopiero po poprawkach i sugestiach naniesionych przez forumowiczów będzie publikowana ostateczna wersja na stronce. Nie wiem, administracja chyba nie ma nic przeciwko Smile?

Czekam na Wasze opinie Smile

Edit: Jeśli ktoś wie jak wyglądało tazo promocyjne z pierwszych serii (nie to, które mam w sygnaturce tylko to "zwykłe") to niech da mi znać, bo jestem prawie pewna że coś takiego istniało...

- z polskich:
- z zagranicznych oraz podróbek różne różniste (np. "Cap" z żółtym Pikachu z tyłu).

Wymienię się naklejkami do polskich albumów Pokemon, wieczkami od Danonków oraz nakrętkami od Mirindy.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Ertix, Asmod, Ari
20.03.2015, 0:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 0:43 przez Ertix.)
Jestem za tym byś wrzucała próbki/gotowe prace tu na forum, a potem użytkownicy będą dokonywać korekty w postaci błędów stylistyczno-gramatyczno-ortograficznych i/lub przy okazji narzucali pewne poprawki w kwestiach wizualnych (w końcu nie każdy jest orłem, btw. przydałby się do tego odpowiedni szablon.. może Flash? Tongue).

A jeszcze odnośnie wyglądu. Pamiętacie stronę Cheetosów kiedy to była promocja na serie ''Pokemon Advanced'', ''Pokemon Metal Tazo'', ''Pokemon Attack'' (wiem tyle, że przy Advancedach chyba było czerwone tło, piszę to bo myślę, że można by i na takim czymś się wzorować przy robieniu szablonu)? Ma ktoś może zachowany wygląd z tamtych stron? Jakieś archiwa, cuś? No i tu mam jeszcze jedno pytanie - czy Lay's również miało swe strony z tazosami? Jeśli tak to ponawiam swe pytanie raz jeszcze. Wink

Btw. jeeej. *o* Ja wiedziałem, że to kochasz ale nie sądziłem, że jesteś temu oddana całym swym sercem. Big Grin
Wiedz, że Twoje artykuły będę czytać z czystą radością na twarzy ponieważ sam chciałbym sobie przypomnieć tamten okres (jeden z najpiękniejszych w życiu, lata 2000-2006 już nie wrócą Sad). Nic tylko czekać i czekać aż będę mógł zobaczyć Twoje pierwsze próbki. Wink

A skoro już tu piszę to tutaj odpowiem prywatnie, by nie zaśmiecać Ci skrzynki (chcesz to pisz byle nie tutaj by nie zaśmiecać, ja i tak będę Ci odpisywać na shoucie) -
Ukryta wiadomość (Kliknij, aby wyświetlić)

Odpisz
20.03.2015, 0:47, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 0:56 przez Turtwiczka.)
(20.03.2015, 0:33)Ertix napisał(a): Jestem za tym byś wrzucała próbki/gotowe prace tu na forum, a potem użytkownicy będą dokonywać korekty w postaci błędów stylistyczno-gramatyczno-ortograficznych i/lub przy okazji narzucali pewne poprawki w kwestiach wizualnych (w końcu nie każdy jest orłem, btw. przydałby się do tego odpowiedni wygląd.. może Flash? Tongue).
Btw. jeeej. ^_^ Ja wiedziałem, że to kochasz ale nie sądziłem, że jesteś temu oddana całym swym sercem. Big Grin
Wiedz, że Twoje artykuły będę czytać z czystą radością na twarzy ponieważ sam chciałbym sobie przypomnieć tamten okres (jeden z najpiękniejszych w życiu, lata 2000-2006 już nie wrócą Sad). Nic tylko czekać i czekać aż będę mógł zobaczyć Twoje pierwsze próbki. Wink

A skoro już tu piszę to tutaj odpowiem prywatnie, by nie zaśmiecać Ci skrzynki (chcesz to pisz, ja będę Ci i tak odpisywać na shoucie) -
Ukryta wiadomość (Kliknij, aby wyświetlić)

Oki, dziękuję za Twoją opinię Smile Też wolałabym, żeby forumowicze przeczytali teksty nim zostaną oficjalnie opublikowane. Co do flasha, to osobiście nie cierpię go, bo spowalnia stronkę to raz, a dwa że pewnie część osób wchodzi na stronkę z telefonu więc nie wiem, czy daliby radę cokolwiek zobaczyć... Ja jestem odpowiedzialna tylko za część "napisania / zeskanowania tego", nie będę tego wrzucać na stronę (bo raz że nie mam uprawnień, a dwa że zwyczajnie nie umiem Tongue). Bardzo, bardzo wątpię żeby komukolwiek chciało się przerobić mój katalog na flash. Wolałabym raczej postawić na przekaz informacji i czytelność niż jakieś szmery - bajery graficzne Tongue Skany oczywiście będą bardzo dobre, ale nie odczuwam potrzeby dodania np. kolorowego tła do katalogu, tym bardziej że to będzie na stronce Valhalli a nie np. w formie PDFa tak jak gazetka "Pokemon Trainer" Vulpiego.
Co do oddania to po prostu uważam, że jak już coś robić to porządnie Wink Na Tazomanii jest już przecież połowiczny katalog, więc moim zdaniem to, czego fandom potrzebuje to solidnego omówienia tematu.
Na pierwsze próbki będzie trzeba jeszcze trochę poczekać - zależy mi na katalogu, ale mam baaardzo mało czasu wolnego, na dodatek przeziębiłam się i pół ostatniego tygodnia przespałam Tongue także wszyscy zainteresowani muszą uzbroić się w cierpliwość Undecided

Edit Co do wyglądu strony o tazo na internecie, to niestety nie mam pojęcia jak to mogło wyglądać, nie miałam wtedy jeszcze nawet komputera xD Szukałam przed chwilą w googlach, ale nic nie znalazłam, wątpię też żeby ktoś miał screenshoty także z tym aspektem pokemanii możemy się już chyba pożegnać...

- z polskich:

Odpisz
20.03.2015, 14:33, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 14:34 przez KwazaR.)
Nie wiem czy ktoś już to zasugerował, ale można by umożliwić gościom przesyłanie zdjęć i filmów przedstawiających ich kolekcje. Takie pliki byłyby akceptowane uprzednio przez administratora i udostępniane na stronie w jakiejś galerii.

FC: 4055-7379-4182
IGN: KwazaR
Odpisz
20.03.2015, 15:35, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 16:50 przez Ertix.)
Hmm.. co do zdjęć to okej, ale filmy? Czy to nie będzie wtedy jakaś kryptoreklama użytkownika/użytkowniczki i/lub jego/jej faworyzowanie przez serwis?
Nie, moim zdaniem pomysł jest nie zbyt trafiony. Poza tym filmy zawsze mogą zostać usunięte z różnych serwisów z różnych powodów czasem niezależnych od autora.

@down: No właśnie dlatego. Nie róbmy pseudoreklamy dla youtuberów. Dajmy szansę wszystkim, bez żadnej stronniczości. Wink

Odpisz
20.03.2015, 16:11, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 16:12 przez KwazaR.)
Hikomikos lubił się swego czasu chwalić kapslami, więc napisałem to z myślą o takich jak on. Poza tym zdjęcia też mogą zostać usunięte z serwisów hostingowych Wink Bynajmniej nie upieram się przy tym, same zdjęcia równie dobrze wystarczą.

Odpisz
20.03.2015, 17:43,
Hiko ma swoją stronę to raz, dwa - swoją kolekcję udostępnił Pokeserwisowi, więc raczej nie

3DS FRIEND CODE: 2294-7201-8675
POKEMON GO FRIEND CODE: 1288 5407 8342
Odpisz
20.03.2015, 18:03, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 18:03 przez KwazaR.)
Nie napisałem, że tylko i wyłącznie z myślą o Hikomikosie, tylko takich jak on. Dodanie takiej opcji nie zaszkodzi.

Odpisz
20.03.2015, 18:14, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.03.2015, 18:18 przez Turtwiczka.)
(20.03.2015, 14:33)KwazaR napisał(a): Nie wiem czy ktoś już to zasugerował, ale można by umożliwić gościom przesyłanie zdjęć i filmów przedstawiających ich kolekcje. Takie pliki byłyby akceptowane uprzednio przez administratora i udostępniane na stronie w jakiejś galerii.

Hmm, według mnie pomysł fajny, ale nie do końca. Myślę że dobrą opcją byłoby, gdyby użytkownicy mogli przesyłać zdjęcia / skany przedmiotów, które są w katalogach wymienione ale które nie mają jeszcze swojego pliku graficznego (bo nie mam np. wszystkich nakrętek czy wszystkich tazo jakie wyszły na całym świecie Tongue). Także taka pomoc na pewno się przyda, no i fajnie jakbyśmy wszyscy razem w ten sposób brali udział w tworzeniu tych katalogów Big Grin
Co do filmików czy "chwalenia się swoją kolekcją" popieram zdanie Ertixa, że

(20.03.2015, 15:35)Ertix napisał(a): (...) Nie róbmy pseudoreklamy dla youtuberów. Dajmy szansę wszystkim, bez żadnej stronniczości. Wink

Niech liczy się jakość a nie ilość, n-ty filmik czy skan tego samego żetonu z kolekcji NN byłby zwyczajnie nudny (no chyba, że dany egzemplarz ma jakiś znak szczególny). Poza tym to ma być profesjonalny fanowski katalog, a nie chwalenie się kto ma więcej "śmieci" w domu Wink a jak wszyscy nagle zechcą się "chwalić" to zrobi się burdel. Od tego są w końcu inne serwisy, np. YT. Swoją drogą, jak ktoś naprawdę chce pomóc i ma tazo w stanie idealnym to pomoc w skanowaniu zawsze mile widziana, byle by była jak największa rozdzielczość i stan idealny. I bez tego mam kupę roboty z pisaniem poszczególnych rozdziałów Tongue

(20.03.2015, 16:11)KwazaR napisał(a): Hikomikos lubił się swego czasu chwalić kapslami, więc napisałem to z myślą o takich jak on. (...)

NIE, błagam nie. To tylko moja subiektywna opinia, ale... nie.

(20.03.2015, 17:43)Asmod napisał(a): Hiko ma swoją stronę to raz, dwa - swoją kolekcję udostępnił Pokeserwisowi, więc raczej nie

Dziękuję, nie muszę teraz wymyślać jakichś dalszych powodów czemu nie xD Swoją drogą dobrze wiedzieć, że konkurencja nie śpi Tongue

Dodam jeszcze, że (o ile administracja nie ma innego zdania) to nasze skany nie będą miały brzydkiego znaczka wodnego na dole żetonu Tongue Katalog jest robiony przez fanów dla fanów, nie chciałabym żeby wytworzyła się jakaś elita równych i równiejszych "tfurcuf".
Oczywiście "credits" będą (czy to tekstów, czy skanów), także każdy kto pomoże nie zostanie zapomniany Wink

A macie jakieś uwagi co do spisu treści? Bo jak nie to zabieram się za pisanie, a jak tak to czekam i słucham Smile

- z polskich:

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Ertix
20.03.2015, 21:42,
Cóż za samowola. Widać kto tu teraz pociąga za sznurki...

(20.03.2015, 14:33)KwazaR napisał(a): Nie wiem czy ktoś już to zasugerował, ale można by umożliwić gościom przesyłanie zdjęć i filmów przedstawiających ich kolekcje. Takie pliki byłyby akceptowane uprzednio przez administratora i udostępniane na stronie w jakiejś galerii.

Zawsze to powtarzam - każdy, dosłownie KAŻDY, kto ma ciekawe materiały, teksty, zapał, cokolwiek, może się zgłosić do administracji. Jeśli materiał będzie dobry, prawdopodobnie trafi na stronę, cokolwiek by to było.

(20.03.2015, 17:43)Asmod napisał(a): Hiko ma swoją stronę to raz, dwa - swoją kolekcję udostępnił Pokeserwisowi, więc raczej nie

Turtwiczka w tej chwili ma wyłączność na katalogowanie TAZO na stronie PV, nie płaczmy nad rozlanym mlekiem. Gdyby ktoś zauważył jakąś sprzeczność, to wyjaśniam niżej jednym słowem:

(20.03.2015, 18:14)Turtwiczka napisał(a):

Hmm, według mnie pomysł fajny, ale nie do końca. Myślę że dobrą opcją byłoby, gdyby użytkownicy mogli przesyłać zdjęcia / skany przedmiotów, które są w katalogach wymienione ale które nie mają jeszcze swojego pliku graficznego (bo nie mam np. wszystkich nakrętek czy wszystkich tazo jakie wyszły na całym świecie Tongue). Także taka pomoc na pewno się przyda, no i fajnie jakbyśmy wszyscy razem w ten sposób brali udział w tworzeniu tych katalogów Big Grin

Dokładnie.

(20.03.2015, 18:14)Turtwiczka napisał(a):
(20.03.2015, 16:11)KwazaR napisał(a): Hikomikos lubił się swego czasu chwalić kapslami, więc napisałem to z myślą o takich jak on. (...)

NIE, błagam nie. To tylko moja subiektywna opinia, ale... nie.

Dziękuję, nie muszę teraz wymyślać jakichś dalszych powodów czemu nie xD Swoją drogą dobrze wiedzieć, że konkurencja nie śpi Tongue

1. Nie trzeba wymyślać powodów. Bądź spokojna.

2. Konkurencja, mimo wszystko, ostatnio śpi.

(20.03.2015, 18:14)Turtwiczka napisał(a): Dodam jeszcze, że (o ile administracja nie ma innego zdania) to nasze skany nie będą miały brzydkiego znaczka wodnego na dole żetonu Tongue Katalog jest robiony przez fanów dla fanów, nie chciałabym żeby wytworzyła się jakaś elita równych i równiejszych "tfurcuf".
Oczywiście "credits" będą (czy to tekstów, czy skanów), także każdy kto pomoże nie zostanie zapomniany Wink

Mi nie przeszkadza takie rozwiązanie.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Turtwiczka, Ertix
21.03.2015, 0:20,
Troszkę mnie tu ostatnio nie było i na początek muszę Cię pochwalić – katalog, który przygotowałaś przekracza moje wyobrażenia Big Grin Spodziewałam się tu znacznie skromniejszego materiału, a tu widzę szykuje się poke-praca magisterska.

(19.03.2015, 23:56)Turtwiczka napisał(a): […] krótki rys historyczny na wybranych krajach […]
To jeden z takich aspektów, za który już teraz podziwiam Twoje zaangażowanie w ten temat. Osobiście już nie mogę się doczekać jego powstania – przeczytam na pewno.

(28.02.2015, 0:07)Turtwiczka napisał(a): Zaczynam powoli pisać katalog, czy mogę Twoją rozpiskę z datami poszczególnych serii tazo zacytować?
Możesz, po to ją zrobiłam – do Twojej dyspozycji Smile

(20.03.2015, 14:33)KwazaR napisał(a): Nie wiem czy ktoś już to zasugerował, ale można by umożliwić gościom przesyłanie zdjęć i filmów przedstawiających ich kolekcje.
Mnie ten pomysł też za bardzo się nie podoba. PV to nie blog, a od chwalenia się jest YT i Facebook.

Jednak przez te „filmy” coś mi przyszło na myśl. Można by zamieścić reklamy telewizyjne, które promowały tazo. Kiedyś wszystkie poke-reklamy nagrywałam więc musiałabym poszukać na kasetach. Niestety mój sprzęt do przegrywania na kompa mocno szwankuje i ich jakość byłaby poniżej marnej. Jedno co mogłabym zaoferować w takiej sytuacji to nagranie kamerą telewizora Sad

(20.03.2015, 18:14)Turtwiczka napisał(a): Swoją drogą, jak ktoś naprawdę chce pomóc i ma tazo w stanie idealnym to pomoc w skanowaniu zawsze mile widziana, byle by była jak największa rozdzielczość i stan idealny.
Tu jestem chętna do pomocy. Mogę zeskanować np. wszystkie moje taza z jednej serii, a ty uzupełniłabyś jej resztę. Obawiam się jednak, że może wyjść jakaś różnica między Twoimi a moimi skanami typu inne odcienie, co w całym katalogu mogłoby nieco psuć wygląd Sad Niestety, jedyną, kompletną mam tylko serię trio. Kilku sztuk brakuje mi we fleszach, zapperach i duo, dlatego mogłabym od nich zacząć.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Conquest, Turtwiczka
23.03.2015, 0:20, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.03.2015, 0:21 przez Turtwiczka.)
(21.03.2015, 0:20)Ari napisał(a): (...)
To jeden z takich aspektów, za który już teraz podziwiam Twoje zaangażowanie w ten temat. Osobiście już nie mogę się doczekać jego powstania – przeczytam na pewno.
(28.02.2015, 0:07)Turtwiczka napisał(a): Zaczynam powoli pisać katalog, czy mogę Twoją rozpiskę z datami poszczególnych serii tazo zacytować?
Możesz, po to ją zrobiłam – do Twojej dyspozycji Smile

Dziękuję za obie uwagi i pomoc Smile

(21.03.2015, 0:20)Ari napisał(a): (...)Jednak przez te „filmy” coś mi przyszło na myśl. Można by zamieścić reklamy telewizyjne, które promowały tazo.
Nooo, totalnie byłoby fajnie Smile

(21.03.2015, 0:20)Ari napisał(a):
(20.03.2015, 18:14)Turtwiczka napisał(a): Swoją drogą, jak ktoś naprawdę chce pomóc i ma tazo w stanie idealnym to pomoc w skanowaniu zawsze mile widziana, byle by była jak największa rozdzielczość i stan idealny.
Tu jestem chętna do pomocy. Mogę zeskanować np. wszystkie moje taza z jednej serii, a ty uzupełniłabyś jej resztę. Obawiam się jednak, że może wyjść jakaś różnica między Twoimi a moimi skanami typu inne odcienie, co w całym katalogu mogłoby nieco psuć wygląd Sad Niestety, jedyną, kompletną mam tylko serię trio. Kilku sztuk brakuje mi we fleszach, zapperach i duo, dlatego mogłabym od nich zacząć.

Bardzo chętnie Big Grin Drobną różnicą w odcieniach nie martwiłabym się, nawet w swoich zbiorach mam niby takie same taza, a o innym odcieniu (nie wiem czy to kwestia dodruków czy po prostu pierwsze wydrukowane sztuki miały "świeższy" kolor, o tym w katalogu też będzie mowa) - szczególnie widoczne różnice są właśnie w DUO tazo. Ja wywlekłam już swoje cztery pierwsze sety z koszulek na wierzch, więc pasuje mi taki podział Smile Napiszę Ci szczegóły na priva. Smile

Jeśli ktoś jeszcze chciałby pomóc lub ma jakieś pytania czy uwagi to zapraszam Smile

- z polskich:

Odpisz
25.03.2015, 1:04, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.03.2015, 23:40 przez Turtwiczka.)
Nieco przerażona ilością rzeczy, które trzeba zrobić do polskiego katalogu Undecided machnęłam dzisiaj artykulik (z zamierzenia miał być krótki, a wyszło jak wyszło...) o chińskich tazo do działu tazosów zagranicznych. Tak jak zapowiadałam, treść wrzucam tutaj (do tego jeszcze będą skany których tu nie zamieściłam i dopiero wszystko razem będzie na stronie) do oceny przez Was i dodania ewentualnych uwag.

IdeaIdeaIdea

Pokemon tazo w Chinach

Geneza

洋畫, czyli w tłumaczeniu "zachodnie obrazki", to jedno z wielu chińskich określeń na tazo. Historia tazo w Chinach jest nieco inna od reszty świata. Pierwotnie w formie małych kart wielkości pudełka od zapałek, najwcześniejsze tazo przybyły do Chin razem z zachodnimi papierosami jako bonus dodawany do każdej paczki. Z powodu sporej konkurencji na ówczesnym rynku tytoniowym, kolorowe karty miały zachęcać do kupna produktu zagranicznego zamiast rodzimego.
Pomysł okazał się trafiony. Wiele innych firm zaczęło produkować własne "tazo" - na początku głównie dla dorosłych jako produkt kolekcjonerski z wizerunkami obcokrajowców, broni czy Yang Chuan-kwanga (ówczesnego sławnego lekkoatlety), a potem coraz bardziej rozszerzając swoją ofertę także dla dzieci. Tym samym zaczęły powstawać pierwsze tazo, którymi można było także grać, a nie tylko je zbierać. Zaczął się też zmieniać ich kształt.
Współcześnie tazo w Chinach nadal cieszą się sporą popularnością - na tyle dużą, iż stare egzemplarze można obejrzeć nawet w niektórych muzeach zabawek. W przełożeniu na anime "Pokémon" oznacza to dużo różnych serii - możliwe że nawet więcej niż w Polsce.

Serie

Chińskie serie Pokémon tazo można podzielić na wiele sposobów: na rodzime (które zdecydowanie dominują) oraz na tłumaczenia serii zagranicznych, na serie wyłącznie do kolekcjonowania i na serie do grania oraz na oryginały i podróbki. Oczywiście w praktyce, tazo którymi można grać można też zbierać, więc ciężko tu mówić o jakimś ścisłym podziale według tego drugiego krytetium. Typowe dla azjatyckich tazo są symbole kostki do gry z różną ilością oczek i duża ilość oznaczeń pomagająca grać na rozmaite sposoby (np. symbole gry "kamień-papier-nożyce").
Ze względu na trudny dostęp do jakichkolwiek szerszych informacji niemożliwe jest – na chwilę obecną – ustalenie ilości czy chronologii poszczególnych serii, jak również ilości wydanych sztuk w każdej z nich.
Warto też zaznaczyć, iż mówiąc o "chińskich" seriach mam na myśli tylko te egzemplarze, które można było kupić na terenie Chin, a nie podróbki wyprodukowane na potrzeby eksportu mające imitować jakieś serie zagraniczne.

Serie rodzime - oryginały
Większość serii rodzimych ma różne obrazki z przodu tazo oraz taki sam tył dla wszystkich żetonów z danej serii, aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Serie z niebieskim tłem z tyłu żetonu i pokéballem na środku są większe niż polskie tazo (polskie tazo jest wielkości środka tazo nie licząc “ramki”, która je z przodu otacza). Wykonane są z kartoniku (sprasowanych warstw papieru) z nadrukowanymi obrazkami po obu stronach żetonu i są grubości np. Cap Taso dostępnych w Polsce. Dodatkowo, serie z błyszczącą folią mają "śliski" przód. Co ciekawe, serie oryginalne z punktu widzenia Chińczyków w większości nie są licencjonowane przez Nintendo i międzynarodowe prawa autorskie. Stąd też, często, zapis imienia stworków różni się od oficjalnie przyjętej wersji.

Jedna ze starszych serii tazo, wydana na Tajwanie, jest dość nietypowa jeśli chodzi o przedstawienia - arty zostały wzięte z karcianki Pokémon Trading Card Game. Przedstawiają one stworki z pierwszej generacji. Z przodu krawędź wyznaczają pokéballe. Na dole podana jest siła ataku (攻擊力), imię stworka w tradycyjnym jęz. chińskim oraz przedstawione są jedna lub dwie kostki do gry z różną ilością oczek. Z boku, na prawo, podana jest ilość punktów (點). Z tyłu przedstawiony jest pokéball na tle w różnych wersjach kolorystycznych oraz napis 神奇寶貝 戰鬥王牌 - As Bitwy Pokémon. Jedno i to samo przedstawienie stworka może mieć różne kolory drugiej strony. Taza są wykonane z kartoniku. Cały zestaw, licząc jedynie różne wersje stworków, posiada prawdopodobnie 150 sztuk.
[Obrazek: 52-Meowth.png]

Kolejna seria pochodząca z Tajwanu proponuje miłą odmianę jeżeli chodzi o tył żetonu – zamiast niemal klasycznego pokéballa na niebieskim tle przedstawia Asha i Pikachu na zielonym, czerwonym, pomarańczowym lub niebieskim tle. Z przodu na górze podano siłę ataku (攻擊力), po lewej widoczne są dwie lub trzy kości do gry z różną ilością oczek, a po prawej podano ilość punktów. Na dole można zobaczyć imię stworka w tradycyjnym jęz. chińskim. Żetony pochodzą z Tajwanu i pokazują tylko pierwszą generację, ich dokładna ilość nie jest znana. Materiał, na którym zostały wykonane, to ponownie kartonik.
[Obrazek: 131-Lapras-%E4%B9%98%E9%BE%8D.png]

Kolejna, dość popularna, seria została wydana w formie różowego kartonika (pokrytego mieniącą się folią w gwiazdki) z tazo gotowymi do "wyciśnięcia" (tak, jak jest to np. ze znacznikami obrażeń we wspomnianej już karciance PTCG). Przód przedstawia Pokémona z pierwszych dwóch generacji - czasami w dość nietypowej pozie, co jest niewątpliwym plusem jeśli chodzi o walory estetyczne - wraz z jego imieniem po chińsku (aczkolwiek niekoniecznie zgodnym z oficjalnym tłumaczeniem). Na brzegu pokazane są punkty ataku (攻), obrony (守), ręka zgięta w symbol papieru, kamienia lub nożyc, kostka do gry z różną liczbą kropek oraz różne typy pokéballi. Z tyłu żetonu znajduje się klasyczny pokéball otoczony swoimi mniejszymi, różnymi odmianami oraz podwójnym napisem "神奇宝贝" - "Pokémon".
Seria liczy 88 sztuk.
[Obrazek: 025-054-Psyduck-%E5%8F%AF%E9%81%94%E9%B4%A8.png]

Następna seria pokryta błyszczącą folią również przedstawia stworki z dwóch pierwszych generacji. Tym razem folia może być w gwiazdki z wpisanymi w nie płatkami śniegu, cyrklicznymi okręgami lub diamencikami. Z przodu nad stworkiem jest napisany jego numer, imię w tradycyjnym jez. chińskim, które czasami różni się od oficjalnej wersji i liczba HP, pod prawdopodobnie punkty ataku. Całość jest obramowana ramką w różnych kolorach. Z tyłu na niebieskim tle widnieje pokéball, nad nim jest napis "精灵币" - "monety sprite'a" (?), pod nim "卡之宝" - "skarb tazo" (?).
[Obrazek: 14751212.jpg?1427237147]
[Obrazek: 14751210.jpg?1427237097]

Nieco później wydana, jak może się wydawać, seria jest ceniona ze względu na przedstawianie m.in. postaci ludzkich, nawet tak pobocznych jak Steven Stone. Zaprezentowane są również dwie pierwsze generacje. Z przodu na górze są podane punkty ataku (攻击力), numer katalogowy tazo (który – o dziwo – nie zgadza się z numerami Pokémonów z pokédexa) oraz punkty obrony (防御力). Na dole podano nazwę stworka lub postaci w uproszczonym jęz. chińskim, która czasami różni się od oficjalnej wersji. Z tyłu na niebieskim tle przedstawiono pokéballa, a na dole widnieje napis “仆二郎”. Seria zawiera minimum 220 sztuk.
[Obrazek: 139-%E5%8F%B2%E8%92%82%E8%8A%AC-%28Steven-Stone%29.png]

Prawdopodobnie najpóźniej wydana tajwańska seria - Advanced Generations - jest też jedną z nielicznych (o ile nie jedyną) wydaną za zgodą Nintendo oraz Top Insight (firma dbająca w Azji o własność intelektualną). Jej wydawcą jest firma Shì Yún Enterprises Ltd. (士耘企業有限公司). Z przodu nad stworkiem jest napis 神奇寶貝 ADVANCED GENERATION 超世代, pod jego imię w tradycyjnym jęz. chińskim (tym razem zawsze zgodne z oficjalnym tłumaczeniem). Na ramce okalającej przód jest cztery razy powtórzony napis "POKÉMON". Tył tazo przypomina Pokéballa. Na czerwonym tle umieszczono tęczowy napis "Pokémon" oraz informację o prawach autorskich, na białym podano typ stworka (類型), wzrost (高度), ewolucję (進化) i ataki (招式). Tazo, podobnie jak seria omówiona wcześniej, zostały wydane w formie kartonikowych kart (podobnych do znaczników obrażeń z karcianki PTCG) z których można wyjąć krążki, tym razem jednak zgiętych w połowie i umieszczonych w saszetce. Na jednej karcie mieściły się 24 tazo. Ilość sztuk w serii jest nieznana.
[Obrazek: 26-%E7%83%88%E7%A9%BA%E5%9D%90-%28384-Rayquaza%29.png]

Serie rodzime - podróbki

Jedną z ciekawszych (i prawdopodobnie najstarszych) serii - podróbek jest seria Xuan Feng Ka przedstawiająca nie tylko postacie z Pokémonów, ale także inne z tzw. kultury masowej. Została wydana w Hongkongu lub Makau. Krążki są pokryte błyszczącą folią z przodu oraz posiadają "ząbki" podobne do np. polskiej serii tazo Star Wars, co może wskazywać na ich przeznaczenie (zaczepianie o siebie, budowanie różnych konstrukcji itp.). Z przodu pod napisem "寵物小精靈" - "Pokémon" jest przedstawiona jedna lub więcej postaci z anime, przeważnie w złej kolorystyce lub proporcjach poszczególnych części ciała. Z tyłu na białym tle znajduje się nazwa serii (w trzech sposobach zapisu) oraz rysunkowy tygrys z uniesioną do góry prawą ręką. Całość jest obramowana na czerwono. Tazo jest wielkości polskich egzemplarzy i wykonano je z plastiku pokrytego z przodu błyszczącą folią z nadrukiem, aczkolwiek o wiele cieńszego niż oryginalne polskie tazo.
[Obrazek: 14747027.jpg?1427216623]

Tłumaczenia serii zagranicznych

Jednym z przykładów serii, które są tłumaczeniem serii zagranicznych to tazo będące częścią gry planszowej "Pokémon Master Trainer". Gra ta została w oryginale wydana przez Hasbro w USA, jednak doczekała się wielu wersji językowych, w tym także chińskiej. Tazo przedstawiają pierwszą generację Pokémonów za wyjątkiem Mew. [patrz: tazo amerykańskie] Chińską wersję nieco zmieniono: część postaci przybrało inną pozę (bądź są lustrzanym odbiciem oryginału), dodano napisy w ojczystym języku, wizerunek pokéballa z przodu oraz powiększono wizerunki kości do gry. Tak samo jak oryginały, tazo są kartonikowe oraz wielkości polskich egzemplarzy.
[Obrazek: 3060_900.jpg]

Można domniemywać, iż Chiny posiadały także swoją wersję tazo z chipsów, jednak trudno jest na ten temat znaleźć jakieś konkretne informacje. Z pewnością została wydana seria 3D pokazująca ewolucje Pokémonów z pierwszej generacji. Na górze znajduje się, stylizowany na oryginalne japońskie logo, zielony napis "神奇宝贝" - "Pokémon"a pod nim “POCKET MONSTERS”. Na dole podano numer stworka według pokédexu oznaczony hashtagiem oraz jego chińską wersję imienia. Tył żetonu, podobnie jak nasze oficjalne serie, przypomina pokéballa, ale zamiast przycisku do otwarcia kuli przedstawiony jest mniejszy pokéball. Na górze powtarza się, tym razem tęczowy, napis "神奇宝贝". Na dole po lewej jest przedstawienie dłoni w geście kamienia, papieru lub nożyc, po prawej kostka do gry z różną ilością oczek. Na środku pomiędzy nimi napisano siłę ataku (攻击力) oraz obrony (防御力). Przód tazo jest pokryty przezroczystą folią - rowkami zapewniającymi efekt zmiany postaci stworka, zaś sam trzon stanowi cienka warstwa papieru z nadrukiem z tyłu. Żeton jest wielkości polskich egzemplarzy 3D, ale jest znacznie cieńszy z uwagi na wspomniany sposób wykonania.
[Obrazek: 14750663.jpg?1427231586]

Bibliografia:
http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/L...9mon_names
http://cinivala.livejournal.com/788.html?thread=154388
http://zh.wikipedia.org/wiki/%E7%BF%81%E...4%E6%A8%99
http://www.milkcapmania.co.uk/
materiały i informacje własne

IdeaIdeaIdea

Póki co podałam częściowo linki do zdjęć znalezionych na internecie żeby te osoby które nie kojarzą poszczególnych serii wiedziały o czym piszę. W oficjalnej wersji katalogu wszystkie zdjęcia/skany jakie mam zostaną już oczywiście odpowiednio obrobione. Wszelkie braki w informacjach wynikają z tego, że na internecie jest bardzo mało informacji co do ichnich serii, a ja niestety nie jestem wszechwiedząca ^^''
Zastanawiam się, czy powinnam iść bardziej w stronę opisową tak jak teraz, czy raczej starać się pisać typowo “katalogowo” (np. seria – wielkość / średnica i grubość – przedstawiona generacja itp.)... Jakieś rady?
Jeśli ktoś z Was zna więcej serii, ma jakiś egzemplarz z jeszcze innej bądź posiada jakiekolwiek inne informacje do to chińskich serii to zapraszam do podzielenia się nimi Big Grin

Aha, tam gdzie napisałam "[patrz: tazo amerykańskie]" będzie za jakiś czas (pewno dopiero za parę miesięcy...) hiperlink do opracowania amerykańskich tazo i to w tamtym dziale będą szerzej omówione tazo z tej planszówki, bo oryginały są z USA Smile

- z polskich:

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Ertix, Conquest, Ari, Konus
25.03.2015, 10:16, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.08.2015, 11:08 przez Ertix.)
Tak jak teraz opisujesz to jest dobrze i na Twoim miejscu już bym przy tym pozostał. Miło się czyta takie opisy, chociaż - jak sama to nazwałaś - ''pisanie katalogowe'' również się przyda, a na pewno nikomu by w niczym nie przeszkadzało i z pewnością nie zaszkodziło. Wink

Odpisz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości