Facebook
Odwiedź stronę dystrybutoraReklama Sun i MoonDyskusje nt. metagame'owych decków
30.01.2013, 19:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.01.2013 19:48 przez Reel.)
Post: #1
Exclamation Dyskusje nt. metagame'owych decków
Witam, ten temat służy do dyskusji odnośnie obecnego metagame'u. Pierwszy post jest ścianą informacyjną, która zawiera linki do artykułów odnośnie poszczególnych decków, jak i ich listę.

Tier 1
 • Keldeo/Blastoise
 • Landorus/Mewtwo
 • Darkrai w różnych wariantach:
  • Hydreigon
  • Hammertime
  • Darkrai/Mewtwo
 • Ho-Oh w różnych wariantach
Tier 2
 • Eelektrik w różnych wariantach:
  • Mewtwo/Eelektrik
  • Rayquaza/Eelektrik
  • Zekrom/Eelektrik
 • Darkrai/Landorus
 • Mewtwo/stuff
Rouge
 • Garbodor w różnych wariantach
 • Garchomp w różnych wariantach
 • Quad Sigilyph

W postach proszę o dyskusje nt listy (która będzie stale update'owana wraz ze zmianami formatu), jak i posty mające za zadanie przybliżyć poszczególny archetyp. Najlepsze i najpełniejsze opisy będą linkowane z tego postu.

Żeby opis był brany pod uwagę, musi zawierać następujące elementy:
-opis działania decku,
-jego wady i zalety,
-przykładową decklistę bądź jej szkielet,
-uzasadnienie kart zawartych w deckliście/szkielecie i możliwości jej zmiany,
-opis match-upów z innymi znanymi archetypami (omówienie czy są korzystne, negatywne i dlaczego, strategia oraz możliwe techy przeciwko nim).

Im pełniejszy i bardziej rzeczowy będzie opis, tym większe szanse na jego podpięcie w tym poście.

Zapraszam do dyskusji!

Odpisz
31.01.2013, 14:12
Post: #2
RE: Dyskusje nt. metagame'owych decków
"Garbodor w różnych wariantach" jako rouge? o.O Patrząc po tym co ten deck ostatnio robi to tier 1,5 na moje oko.
Odpisz
31.01.2013, 14:47
Post: #3
RE: Dyskusje nt. metagame'owych decków
(31.01.2013 14:12)Lesiu napisał(a):  "Garbodor w różnych wariantach" jako rouge? o.O Patrząc po tym co ten deck ostatnio robi to tier 1,5 na moje oko.

A co dokładnie robi, bo najwyraźniej jestem niedoinformowany?...

Odpisz
31.01.2013, 14:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31.01.2013 14:57 przez Lesiu.)
Post: #4
RE: Dyskusje nt. metagame'owych decków
Na regionalsach w USA:

2 i 4 w Missouri
2 w Virginii

A chyba, w żadnym nie było sytuacji, żeby nie było chociaż jednego Garbadora w top8.

PS. łącznie było 5 regionalsów.
Odpisz
9.02.2013, 13:12
Post: #5
RE: Dyskusje nt. metagame'owych decków
Zapraszam do dyskusji nt. nowych tier listów i decklist po ukazaniu się Plasma Storm! Uważacie, że zmieni się balans obecnych archetypów? A może pojawią się jakieś nowe, które wkrótce zatrząsną metą?

Odpisz
9.02.2013, 17:30
Post: #6
RE: Dyskusje nt. metagame'owych decków
Coballion/Klinklang

Działanie decku

Siła decku bazuje na dwóch faktach:
 • Plasma Steel - ability Klinklanga, które neguje wszystkie obrażenia zadawane stalowym Pokemonom przez EXy. Ponieważ większość decków bazuje na EXach, oznacza to, że Twoje Pokemony będą praktycznie nietykalne.
 • Steel Bullet - czyli głównym ataku Coballiona EX, który zadaje 100 obrażeń bez względu na statusy przeciwnego Pokemona. Oznacza to, że zabija on większość Pokemonów dwoma atakami, ale co ważniejsze, nic nie robi sobie chociażby z Safeguarda - Ability Sigilypha.
Połączenie tych dwóch Pokemonów, czyli genialnego techa i obecnie najsilniejszego stalowego atakera, jest tym, co napędza ten deck. Stalowe Pokemony do tej pory stanowiły pewną niszę, więc trudno dopasować inne Poki, które wpasowałyby się do tego archetypu.

Zagrożenia i przeciwdziałanie

Jest kilka czynników z którymi C/K musi się liczyć. Chociaż Ability Klinklanga jest niezwykle mocne, to nie broni Cobaliona przed wszelkimi zagrożeniami. Oto najważniejsze z nich:
 • Nie-EXowi atakerzy - chociaż są coraz mniej popularni, to o ile będą się pojawiać, sprawią spory problem dla tego decku. Na szczęście większość z nich nie jest w stanie zabić Cobaliona jednym atakiem, a ich HP nie przekracza 130, przez co giną od jednego Steel Bullet i komba Hypnotoxic Laser i Virbank City Gym. Do wyjątków należą jednak Garchomp i Hydreigon.
 • Garbodor - jego Ability sprawia, że Klinklang z miejsca staje się bezużyteczny, a jako że Cobalion nie ma szans iść w szranki z lepszymi EXami, w rezultacie rujnuje to ten deck. Jedynym ratunkiem jest granie Tool Scrapperów.
Choć realistycznie rzecz ujmując to właśnie Garbodor jest głównym zagrożeniem dla tego archetypu, to ciekawostką jest fakt, że jego bezpośrednią kontrą jest Reshiram.

Budowanie decku

Wybór Pokemonów i energii jest w tym archetypie sprawą aż nadto oczywistą, jednak mniej jasne jest to jak dobrać odpowiednio trainery. Sprawa staje się jednak jasna, gdy uświadomimy sobie, co jest tak naprawdę pierwszorzędnym celem, który będziemy chcieli osiągnąć w trakcie gry, a jest to wystawienie Klinklanga w drugiej turze gry. Z tą myślą staje się jasne, że pod tym względem nasz deck będzie wyglądał bardzo podobnie jak w wypadku Keldeo, z tymże SSU zastąpi tu Switch, zaś Level Balla - Heavy Ball. Nie należy również zapominać o kartach sytuacyjnych, o których wcześniej wspominałem.

Przykładowa decklista

(poniższa decklista jest czysto hipotetyczna i nigdy nie była testowana)

Pokemony [9]
3 Cobalion EX
3 Klink
3 Klinklang

Trainery [25]
4 Hypnotoxic Laser
4 Rare Candy
4 Switch
3 Heavy Ball
3 Pokemon Catcher
3 Ultra Ball
2 Tool Scrapper
1 Computer Search
1 Super Rod

Supportery [12]
4 Juniper
4 N
4 Skyla

Stadiony [2]
2 Virbank City Gym

Energie [12]
12 Metal Energy

Jak widzicie, głównym celem decku jest jak najszybsze wystawienie Klinklanga, co jest osiągane przez dużą ilość trainerów dociągających (Ultra i Heavy Ballów), wymaksowane Rare Candy i Skyle. Brak tutaj akceleracji energii, jedyną możliwą jest zresztą Ether, w mej ocenie zbyt ryzykowny, by wciskać go do decku kosztem tej konsystencji, którą uzyskaliśmy. Kontrowersyjne może być to czy nie używać tutaj Eviolite'a, który miałby głównie kontrować decki nie-EXowe, jednak uznałem, że lepszym rozwiązaniem będzie Laser i Virbank, by zamiast tego ekspresowo się z nimi rozprawiać. Mała jest liczba supporterów dociągowych, ale fakt faktem, że gdy już rozstawimy Klinklanga to już w zasadzie nic nie musimy dociągać, poza Tool Scrapperami i innymi sytuacyjnymi trainerami, które możemy wyszukiwać i tak obecną Skylą. Colress i tak by się tu tylko marnował, biorąc pod uwagę ilość basic Pokemonów, jaką dysponujemy.

Podsumowanie

W obecnej mecie Cobalion/Klinklang stanowi bardzo dobry deck i na pewno warto go wypróbować. Możliwość całkowitego shutdownonia wszystkich EXów była czymś co do tej pory mógł tylko Sigyl, jednak ten deck kontruje nawet jego. Deck to solidny kandydat na Tier1 i z pewnością zasługuje na przetestowanie i dalszą analizę.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Piterr, Vapek, Mis100


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości