Facebook
Odwiedź stronę dystrybutoraReklama Sun i MoonStaple
30.12.2012, 21:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.01.2013 19:48 przez Reel.)
Post: #1
Exclamation Staple
Staple - karty, które znajdują miejsce w niemal każdym decku, gdyż są jednocześnie na tyle silne i uniwersalne, że granie ich nie jest nigdy złym pomysłem. Poniżej wykaz tego, jakimi staplami gra się w obecnym modified i dlaczego.

Suppportery:
 • Professor Juniper - zdecydowanie najlepszy supporter, praktycznie w każdym decku znajduje się w maksymalnej ilości. Pozwala zobaczyć 7 nowych kart i pomaga w wypełnieniu discardu potrzebnymi energiami (Dynamotor, Dark Patch) czy rzadziej innymi kartami (Ho-Oh EX).
 • N - kolejny mocny i niezwykle popularny supporter, który zmienia swoje znaczenie wraz z przebiegiem gry. Początkowo jest to po prostu mocny draw supporter, który odświeża nam rękę o 6 nowych kart. W późniejszym etapie rozgrywki służy głównie do disruptowania przeciwnika. W sytuacji gdy prowadzimy raczej staramy się jednak go unikać.
 • Bianca - z braku laku lepszych opcji stała się popularnym supporterem. Pozwala na uzupełnienie ręki do 6 kart. Bywa przydatna tylko gdy mamy małą rękę, np. gdy prowadząc w grze z niewielką ilością prize'ów przeciwnik zagrał nam N'a.
 • Cheren - alternatywa dla Bianci, pozwala nam na dociągnięcie po prostu 3 kart. Uważany za mniej ryzykowną opcję i dlatego czasem bardziej lubiany, uważam, że jest to kwestia preferencji.
 • Skyla - pozwala na wyjęcie z decku dowolnego Trainera. Może to być np. Supporter do zagrania w kolejnej turze, jednak w większości sytuacji będzie to zwiększenie szansy na trafienie sytuacyjnego Itema (Catcher, Switch itp).

Itemy - dociąg:
 • Computer Search - najpopularniejszy Ace Spec i trudno się temu dziwić. Pozwala na wyciągnięcie całkowicie dowolnej karty z decku, więc trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie byłby nam przydatny.
 • Ultra Ball - pozwala na wyszukanie dowolnego Pokemona po zdiscardowaniu dwóch kart. Ze względu na swoją uniwersalność jest obowiązkowy w niemal każdym decku.
 • Heavy Ball - stosowany w deckach oparty na "ciężkich" atakerach, takich jak Terrakion lub Landorus.
 • Level Ball - spotykany w deckach grających ewolucje, pozwala na wyszukanie początkowych stadiów, a w wypadku stage1 wszystkich stadiów ewolucji (Eelektrik, Altaria).
 • Random Receiver - ze względu na mały wybór panujący w supporterach, jest popularnym sposobem na sztuczne zwiększenie ich liczby w decku. W ten sposób, jeśli np. gramy 12 supporterów i 2 RR'y, jest tak naprawdę 14 kart dających nam supportera. A jeśli chwilowo mamy na ręce niezbyt nam wygodnego, to ta karta da nam szansę na wyciągnięcie lepszego.

Itemy - pozostałe:
 • Pokemon Catcher - zdecydowanie najlepszy Item w całym formacie. Występuje w ilości czterech sztuk praktycznie w każdym decku, a wiąże się to z masą zastosowań jakie ma ten Item. Może być grany zarówno ofensywnie (dobijanie rannych Pokemonów, zabijanie techów przeciwnika), jak i defensywnie (stallowanie).
 • Rare Candy - trainer, który sprawia, że granie na stage2 jest w ogóle możliwe. Przyspiesza ich rozstaw, pozwala na granie małej liczby (lub wcale) Pokemonów stage1. Obecnie korzystają z niego chociażby Garchomp, Hydreigon czy Blastoise.
 • Switch - karta, która była, jest i zawsze będzie popularna. Teraz, w dobie Catchera mało który deck radzi sobie bez niej (Keldeo), jeśli nie umie szybko wycofać wyciągniętego na aktyw techa z dużym retreatem. Grany w ilości od 2 do nawet 4 sztuk.
 • Max Potion - najlepszy trainer leczący. Używany często w deckach z dobrą akceleracją (Eelektrik) bądź przenoszeniem energii (Hydreigon), czy też w wypadku atakerów z małą ilością energii (Garchomp).
 • Super Rod - najpopularniejszy trainer odzyskowy, grany w ilości co najmniej 1 niemal w każdym decku. Pozwala wrócić 3 karty będące energiami lub Pokemonami do decku.
 • Eviolite - najczęściej stosowany Tool w grze, ze względu na ogromną popularność basic Pokemonów. Obniża otrzymywane obrażenia o 20 i wydłuża tym samym żywot wielu Pokemonom. Wyjątkowo skuteczny w połączeniu z Zekromem BW.
 • Tool Scrapper - stosowany w wyniku popularności karty powyżej, jest również sytuacyjną kontrą na mniej popularne twory (Garbodor).

Stadiony:
 • Skyarrow Bridge - właściwie jedyny grany obecnie Stadium, co wynika z popularności basiców. Jednak nawet w deckach opartych na nich jest spotykany sporadycznie, gdyż często może się okazać, że wspomaga dużo bardziej przeciwnika.

Pokemony:
 • Emolga - właściwie jedyny Pokemon dociągowy, którego można obecnie naciągnąć do roli stapla. Ma darmowy retreat i atakiem za jedną bezbarwną energię wyciąga 2 Pokemony z decku na bench, przyspieszając nam tym samym rozstaw. Popularna głównie w deckach stosujących ewolucje (Garchomp).
 • Mewtwo EX - jeden z najpotężniejszych EXów, przy tym czerpiący z dowolnych źródłem energii. Spotykany w praktycznie wszystkich deckach stosujących akceleracje energii, pasujący także do tych, które utylizują DCE i/lub psychiczne energie. Ilość kombinacji z nim jest praktycznie nieskończona, na domiar złego jest kontrą sam na siebie.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Pelek, Amphi, Piterr, dolarek8, Fennekin, --mmmik--, leafeonfan585
30.12.2012, 21:12
Post: #2
RE: Staple
Emachel, nie wiem co napisać. Kupa dobrej roboty Tongue, trzymaj tak dalej Wink.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Fennekin
30.12.2012, 21:20
Post: #3
RE: Staple
Świetnie napisane Big Grin przyda mi się w przyszłości bo łatwie sobie karty Big Grin

[Obrazek: trainercard_shadic_by_shadicwarrior-damas71.png]
[Obrazek: 350x20-userbar.png]

"The servers are the seven Chaos...
Chaos is power, enriched by the heart...
The controller exists to unify the chaos!"
Odpisz
30.12.2012, 22:39
Post: #4
RE: Staple
Dobra robota, poradnik na pewno przyda się zaczynającym graczom i znacznie ułatwi im budowanie pierwszych talii. Wink

Cytat:Skyarrow Bridge - właściwie jedyny grany obecnie Stadium
Oj, chyba nie. Nie jestem nawet pewny, czy jest najczęstszym granym stadiumem. Rzadko widuje się go w taliach innych niż np. RayEels, bo albo talia oparta jest na stage'ach, albo to KeldeoBlast, albo talia z Darkraiem (lub Darkraiem i Keldeo, które też fajnie się ze sobą combują), albo basici mają tak duży retreat cost, że SAB nic nie zmieni. Dużo częściej używanym stadiumem wydaje mi się Aspertia Gym. Ludzie przypomnieli sobie też o Tropical Beach, ale to już bardziej "egzotyczna" karta. Big Grin

Cytat:Random Receiver - ze względu na mały wybór panujący w supporterach, jest popularnym sposobem na sztuczne zwiększenie ich liczby w decku. W ten sposób, jeśli np. gramy 12 supporterów i 2 RR'y, jest tak naprawdę 14 kart dających nam supportera. A jeśli chwilowo mamy na ręce niezbyt nam wygodnego, to ta karta da nam szansę na wyciągnięcie lepszego.
Wydaje mi się, że raczej nie używa się już RR, tylko bardziej na początku nowego formatu, bo ludzie wolą wypełnić te np. 2 sloty supporterowe np. Skylą, a nie skracać talię. Myślę, że ta karta jest raczej popularniejsza w deckach wykorzystujących Sableye, który może w razie "zacięcia się" decku uratować skórę wyciągnięciem z discarda RR, lub w taliach, które bardzo potrzebują Juniperki w T1 (Ho-oh, Darkrai, Eelsy etc.).
Odpisz
30.12.2012, 23:04
Post: #5
RE: Staple
Random Receivery stosuje się masowo w deckach stosujących "mieszanki", typu Darkrai/Landorus, czy Mewtwo/Landorus.

Odpisz
9.02.2013, 13:18
Post: #6
RE: Staple
Ludu, propozycje na nowe staple po wyjściu nowego setu? Jak dla mnie:
+ Colress (4 na deck?)
+ Hypnotoxic Laser (4 na deck?)
+ Virbank City Gym (2-3 na deck?)
+ Dowsing Machine
(chyba powyższych nie muszę tłumaczyć)
- Bianca/Cheren - chyba nikt ich nie będzie grać, skoro jest Colress
- Random Receiver - same, nie ma sensu już go wciskać w deck
- Skyarrow Bridge - Virbank OP
- Emolga - za wolna, Landorus + PP + Hypnotoxic + Virbank zabijają ją w jedną turę, lol
Jakieś spory co do powyższych sugestii? Pytam, bo set jest jeszcze nowy i nie do końca wiadomo co i jak ;P

Odpisz
9.02.2013, 19:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 9.02.2013 19:58 przez Shun.)
Post: #7
RE: Staple
Colress staplem w ilości sztuk 4? Powodzenia na starcie, gdy razem z oponentem macie po 1-2 basici na benchu. Hypnotoxic to też jakiś żart. Karta fajna, ale wciskanie jej wszędzie tylko osłabia talie. Fajnie, potrójny plus power. Szkoda tylko, że to już 6-7 slotów w plecy, w dodatku psują płynność talii. Nie wyobrażam sobie wciskania tego do talii typu Blastoise.

Emolga ma resista, jak coś. Landorus + PP + Hypnotoxic + Virbank, no przecież, toż to tak mało kart. Nie wspominając o energii i potencjalnym Switchu/piłce do wyszukania go.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Piterr
9.02.2013, 21:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 9.02.2013 21:48 przez Reel.)
Post: #8
RE: Staple
(9.02.2013 19:56)Shun napisał(a):  Colress staplem w ilości sztuk 4? Powodzenia na starcie, gdy razem z oponentem macie po 1-2 basici na benchu.

Ciągle lepsze to od Bianci, gdy na handzie masz 6 kart, których i tak nie możesz zagrać Tongue A w lacie Colress będzie potworem.

(9.02.2013 19:56)Shun napisał(a):  Hypnotoxic to też jakiś żart. Karta fajna, ale wciskanie jej wszędzie tylko osłabia talie. Fajnie, potrójny plus power. Szkoda tylko, że to już 6-7 slotów w plecy, w dodatku psują płynność talii.

Niespecjalnie, większość talii i tak bazuje na basicach i są i tak już sztucznie upychane trainerami. Jedyne co przez to poleci, to jakieś Hammery itp. A 150 dmg z trainerów (lub potencjalnie więcej) to coś, co jest warte tych 6 slotów. Tym bardziej, że wcześniej dawano 12 slotów za 80-120 Tongue

(9.02.2013 19:56)Shun napisał(a):  Nie wyobrażam sobie wciskania tego do talii typu Blastoise.

Ja też nie, ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę Tongue

(9.02.2013 19:56)Shun napisał(a):  Emolga ma resista, jak coś.

Aj, zapomniałem, większość Emolg ma weakness na fighting, tylko ta jedna ma resist xP Co nie zmienia faktu, że marnowanie attachmentu i ataku w pierwszej turze niespecjalnie opłaca się większości decków.

Odpisz
9.02.2013, 21:56
Post: #9
RE: Staple
Dokładnie, Colressa bym nie wstawiał w większej liczbie niż 2. Nie jestem pewny, czy wypchnie on tak łatwo Biancę i Cherena (no, to drugie prędzej) z formatu; wtedy z wyjątkiem Skyli nie byłoby żadnych supporterów, które dają karty nie pozbywają się przez discard/wtasowanie pozostałych kart z ręki, co niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem.
Cytat:- Emolga - za wolna, Landorus + PP + Hypnotoxic + Virbank zabijają ją w jedną turę, lol
PP i Laser w jednej talii? 4 lasery plus 2 PP plus 2 Virbanki to 8 slotów.

Cytat:- Random Receiver - same, nie ma sensu już go wciskać w deck
Do Sableyów moim zdaniem wciąż warto.

Hypnotoxic faktycznie myślę, że będzie się pojawiał w większości talii, do tego Virbank, ale w taliach, które i tak nie używają PP jak zauważył Shun nie będą miały zastosowania - Keldeobalst ma energie zamiast PP/Hypnotoxic.
Odpisz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości