Facebook
Reklama Let's GO Pikachu i Eevee

Ciekawostki odcinkowe w I serii
11.07.2012, 1:14
Ciekawostki odcinkowe w I serii
Siemka. I seria ma chyba najwięcej pomyłek, udziwnień, banów itp. Ostatnio przeglądałem numerację i... ciekawią mnie odcinki Zamieć(oryginalny tytuł- Snow Way Out!) i Wesołych Świąt, Jynx(Holiday Hi-Jynx). Są one całkowicie odłączone od fabuły reszty odcinków. Na stronie Valhalli w spisie odcinków są ponumerowane jako(numeracja Amerykańska) 63 i 64. Na Bulbapedii możemy z kolei zobaczyć że są ponumerowane jako 39 i 41(39 to odcinek po Porygonie a odcinek 40 był nigdy nie wyemitowany). Też was to ciekawiło?

[Obrazek: tumblr_me9vxinVmd1rm7wkfo1_400.gif]

[Obrazek: 39339.gif]

[Obrazek: 29108.gif]

[Obrazek: 22627.gif]

sEbeQ13 napisał(a):Nie gadajta, tylko grajta!
Odpisz
11.07.2012, 1:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.04.2015 12:31 przez Ertix.)
RE: Ciekawostki odcinkowe w I serii
Mnie za to ciekawi to, dlaczego twórcy na początku serii w 9 odcinku mówili o poziomach Pidgey'a a później zrezygnowali z tego pomysłu?

Odpisz
11.07.2012, 1:47
Tu jest spis odcinków-
>>>KLIK<<<
Według tej listy(według mnie oficjalnej) odcinek 40 NIGDY NIE ZOSTAŁ WYEMITOWANY a co za tym idzie, numeracja całkowicie się zmienia. Big Grin

[Obrazek: tumblr_me9vxinVmd1rm7wkfo1_400.gif]

[Obrazek: 39339.gif]

[Obrazek: 29108.gif]

[Obrazek: 22627.gif]

sEbeQ13 napisał(a):Nie gadajta, tylko grajta!
Odpisz
11.07.2012, 3:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.07.2012 4:03 przez Dilorian.)
Odcinek o Jynx oryginalnie miał być wyemitowany po odcinku o Porygonie dokładnie 24 grudnia i mieć numer 39. Następnego tygodnia czyli w Sylwestra planowano puścić specjalny noworoczny epizod czyli wspomniany tutaj odcinek nr 40. 41 epizodem miał być "Snow way out". Na 3 marca z okazji japońskiego dnia kobiet planowano wypuścić odcinek "Princess vs Proncess" jednak również nie pojawił się on na czas. Z powodu incydentu z Porygonem żaden z tych odcinków nie został puszczony, a Japończycy wstrzymali emisję anime aż do kwietnia.
Pierwszy odcinek wyemitowany po tej przerwie to "Pikachu's goodbye" którego zresztą wcześniej nie planowano zrobić. Dlatego na bulbapedii dostał on numerek 39, bo był pierwszym puszczonym po Porygonie.
Japończycy przypomnieli sobie o tych zaległych odcinkach dopiero później. "Princess vs princess" puścili w lipcu jako epizod 52. Z tego powodu pojawiły się takie błędy jak brak Togepi, który wykluł się kilka odcinków wcześniej, lub to że Lickitung Jessie został wspomniany przed jego oficjalnym debiutem i złapaniem.
Odcinek z Jynx i "Zamieć" zadebiutowały na antenie dopiero w październiku (prawie rok po planowanej emisji). Pomiędzy "It's Mr. Mime Time" i "Showdown at the Poké-Corral". Takie przesunięcie dezorientuje widzów, ponieważ pojawia się w nich Charmander Asha, a przecież zostały one puszczone już po jego ewolucji w Charizarda. Niestety brakujący 40 odcinek został całkowicie pominięty i nigdy nie ujrzał światła dziennego ( co właściwie miało sens, bo głupio puszczać noworoczny odcinek w pażdziernikuTongue). Prawdopodobnie z tego powodu Bulbapedia nie uznaje ich jako pełnoprawnych odcinków tylko jako specjale nie nadając im numerka.

Na całym świecie (w tym również w Polsce) kolejność odcinków była taka sama jak ta "poprawiona i przesunięta" japońska. Więc to co jest na Valhalli zgadza się z kolejnością EMISJI, ale nie zgadza się z CHRONOLOGIĄ WYDARZEŃ świata anime.
Dodatkowo można dodać, że "Snow way out" w późniejszych latach w USA został usunięty z ramówki i do dzisiaj nie pokazywany w powtórkach właśnie z powodu wyglądu Jynx.

Podsumowując planowana i oryginalna kolejność powinna wyglądać tak:
38 - Electric Soldier Porygon (zbanowany)
39 - Holiday Hi-Jynx (przesunięty)
40 - It's New Year's Eve! Pocket Monsters Encore (nigdy nie wyemitowany)
41 - Snow Way Out! (przesunięty)
* - Pikachu's Goodbye (nieplanowany ale wyemitowany)
42 - The Battling Eevee Brothers
43 - Wake Up Snorlax!
44 - Showdown at Dark City
45 - Princess vs. Princess (przesunięty)
46 - The March of the Exeggutor Squad
I tak dalej...

Myślę, że wyczerpałem temat i wszystko jest już jasne.
Dodatkowo proponowałbym umieścić takie wyjaśnienie gdzieś na stronie Valhalli, aby każdy zainteresowany i nieobeznany w temacie mógł lepiej zrozumieć "Incydent Porygona" i konsekwencje w anime jakie z tego powodu wynikły. Smile
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Conquest, --mmmik--, ganon, Nid, Turtwiczka, gimlig, Microice, Lucar, Bidulkę
11.07.2012, 7:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.07.2012 8:22 przez Turtwig.)
Wszystko dokładnie tak jak powiedział Dilorian. Przyznam, że tego o odcinku Princess vs Princess nie wiedziałem. Chronologia została zaburzona nie tylko przez to, że Ash na Charmandera, a nie Charizarda, ale także w pewnym momencie Misty na Starmie i Horsea (a zostawiła je w Cerulean), a parę razy wspomniany jest Lickitung Jessie, która nawet go jeszcze nie ma. Aby kolejność była chronologiczna, należy oglądając stosować kolejność podaną przez Diloriana, a jaką podaje bulbapedia.

Warto też wspomnieć o odcinku "The legend of Dratini", który został pominięty. Ash łapie w nim swoje Taurosy.
Odpisz
11.07.2012, 10:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.04.2015 12:36 przez Ertix.)
Turtwig, ale odcinek o Dratinim został dlatego usunięty ponieważ była pokazywana broń palna celująca prosto w stronę Asha, plus Meowth który parodiował Hitlera. Tongue
Dziwne trochę że to zawsze USA musi się wszystkiego przyczepić, no ale cóż....
Przecież te ''groźne sceny'' można było wyciąć/zmienić, a na pewno nic by się nikomu nie stało

Zastanawia mnie jednak to, dlaczego nie planowano emisji pożegnania Pikacha? Bali się że dzieciaki znienawidzą twórców i dlatego na sam koniec dali happy end?
To co mam powiedzieć o tym jak twórcy od początku planowali uśmiercić Asha w pierwszym filmie, i oddać Pikachu malej ''siostrze Joy''?
Co do odcinka ''Księżniczka kontra księżniczka'' to przyznam się, że sam o tym nawet nie wiedziałem. Jestem zaskoczony.

Odpisz
11.07.2012, 23:49
Dodam jeszcze, że odcinek "Miauczący bohater" też został przeniesiony w inne miejsce, był planowany na japoński dzień dziecka (5 maja), ale w końcu puścili go razem z "Księżniczkami", przez co wylądował w końcu trochę wcześniej w chronologii anime niż było planowane - ale to i tak był filler w morzu fillerów, w okresie bez zmian w pokach bohaterów, więc nawet nie widać że miał być gdzie indziej.
Co do odcinka noworocznego... zauważcie że w tytule ma "Encore" czyli "Bis". Z tego co wiem pod takim "nagłówkiem" leciały i lecą w Nipponie powtórki odcinków. Prawdopodobnie to nie miał być "pełnoprawny" odcinek tylko jakieś właśnie powtórki wybranych odcinków albo nawet po prostu klipszoł, dlatego bez żalu zrezygnowali z niego.
Cytat:Zastanawia mnie jednak to, dlaczego nie planowano emisji pożegnania Pikacha? Bali się że dzieciaki znienawidzą twórców i dlatego na sam koniec dali happy end?
Nie, chodzi o to że ten odcinek (najprawdopodobniej) powstał praktycznie całkowicie dopiero w czasie 4,5-miesiećznej "ciszy po-Porygonowej". Emisje kolejnych odcinków były rozpisane przynajmniej do połowy lutego 1998, ale rzeczonego odcinka tam nie wspomniano; poza tym cały odcinek jest jakby zaplanowany tak by wykorzystać jak najmniejszą ilość zarówno gatunków poków jak i postaci ludzkich, i to żadnych nowych (mamy tam tylko Miaua, Asha i s-kę, Zespół R i multum Pikaczy które pewnie były rysowane z jednego szablonu), plus ma mini klipszoł pod koniec, co może świadczyć o tym że był robiony trochę w pośpiechu (normalnie cykl produkcyjny 1 odcinka trwa około pół roku, tutaj - jeśli ta teoria jest prawdziwa - mieli prawie o 1/3 mniej czasu). Choć, jak sugerował Dogasu w artykule o tym odcinku, mniej lub bardziej kompletny scenariusz odcinka mógł już istnieć wcześniej, w stosie tuzinów podobnych scenariuszy które dopiero były rozważane co do wykorzystania. A że chcieli na restart emisji coś Pikaczocentrycznego, więc padło akurat na ten.
Co do Dratiniego, Dogasu pisał i o tym odcinku. Krótko mówiąc: primo - amerykańska cenzura bywa niekonsekwentna (ale na strzelanie z broni palnej w audycjach dla dzieci jest raczej ban), secundo - broni palnej i innych "niecenzuralnych" rzeczy było w tym odcinku trochę za dużo i wycięcie wszystkiego tak żeby fabuła miała sens byłoby ciężkie i wymagało kolejnych modyfikacji; mozna byłoby jedynie przemalować na coś te spluwy ale to też nie byłoby łatwe (zwłaszcza że mamy tu ruszający się chwilami obiekt, w dodatku animowany ręcznie podczas gdy "korekta" byłaby cyfrowa), poza tym wiadomo jak te "przemalowanki" od 4Kids wyglądały w innych seriach kiedy je stosowali częściej.
Odpisz
12.07.2012, 9:31
Może zrobię tu mały offtop, ale wg mnie niektóre odcinki są banowane z błahych powodów:
- Beauty and the Beach - James przebrał się za babę. Straaaszne.
- The legend of Dratini - widziałem, widział mój wówczas 6-letni brat i nic mu się nie stało, aczkolwiek jestem w stanie ten odcinek przeboleć
- Electric Soldier Porygon - nie wiem co w tych światłach jest złego (widziałem i żyję) ale jak ktoś padaczki dostał to nie ryzykujmy
- Holiday Hi Jynx!, The Ice cave- Jynx - murzynka?? Cieszcie się, że mamy jeszcze GSC i HGSS bo tam można ją złapać
-AG101 (Ten o Whiscaschu) - kompletna bzdura, zbanować całkowicie odcinek o pokemonach wywołujących wstrząsy z powodu trzęsienia ziemi w Japonii. "In the shadow of Zekrom BW01" też powinien być zbanowany. A nuż gdzieś w trakcie emisji będzie burza?
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: _Red_, Kruk
12.07.2012, 9:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.04.2015 12:45 przez Ertix.)
Turtwig, pozwól że Ci odpowiem.

- W odcinku ''Beauty and the beach'' nie chodziło tylko o to, że się przebral za kobietę, ale o to że nadmuchał sobie sztuczne piersi. Ameryka jest bardzo czuła na punkcie takich ''kontrowersyjnych'' scen, dlatego go nie puścili. Później jednak zdecydowali się go puścić z niewiadomo jakiej przyczyny (odcinek zaś już wtedy przyjął czołówkę sezonu drugiego).
- Nic nie ma strasznego w odcinku o Dratinim, mogli po prostu wymazać tę broń (ewentualnie zmienić na coś innego).
- Tak, z tą Jynx to przesadzili. Nie wiem co oni do niej mają, dla mnie nie jest żadną murzynką i prawdę mówiąc nie rozumiem tego całego krzyku o nią.
- Co do odcinka o trzęsieniach Ziemii to raczej oczywiste że nie mogli go puścić bo natychmiast w Japonii dostaliby oskarżenia że w czasie ''wielkiej tragedii'' chcą puszczać odcinek o tym co nie dawno miało miejsce w ich kraju (co jest też zrozumiałe).

Już i tak wystarczy to, że pewnie połowa rodziców nie pozwoliła swoim dzieciom na dalsze oglądanie odcinków po tej całej Porygonowej aferze.

Nie dosyć, że stacja na tym sporo ucierpiała, to jeszcze trzeba było pewnie płacić nie małe odszkodowanie dla rodziców poszkodowanych dzieci.
To pierwszy taki groźny incydent który zaistniał w historii telewizji.

Odpisz
12.07.2012, 11:49
Pominięcia "Beauty and the Beach" nie rozumiem. Sam biust Jamesa dało się spokojnie wyciąć, bo nawet nie zajął on minuty. Pytanie tylko, dlaczego zrobili to później, odcinek puścili i znowu zbanowali? To już dla mnie niepojęte.
Cytat:- Nic nie ma strasznego w odcinku o Dratinim, mogli po prostu wymazać tę broń.
Problem leży w tym, że po wycięciu broni odcinek był za krótki. Nie tylko gościu go miał, ale również TR używał pistoletu (poza tym w międzyczasie Meowth parodiował Hitlera). A różnica pomiędzy bronią z innych odcinków, a bronią tutaj polegała na tym, że wcześniej ona się tylko pojawiała, a tutaj strzelano z niej do ludzi, straszono nią i przykładano do głowy.
A Jynx sprawiała problemy również po zmianie koloru twarzy. Pojawiła się ona w Hoenn, przy okazji ostatniej wstążki May, jednak początkowo w Ameryce May ostatniej wstążki nie zdobyła, a te odcinki i odcinek o miłości Donphanów zostały puszczone po lidze. Nie jest to aż tak znane, ponieważ tylko w Ameryce to się stało, w innych krajach odcinki były nadane we właściwej kolejności.

Zastanawia mnie jeszcze jedno, jaki wpływ mają japońskie pominięcia odcinków na anime. Każdy wie, co się stało po Porygonie, jednak pozostałe odcinki też pozostawiły coś po sobie. Po odcinku z Whischashami już nie zobaczyliśmy Earthquake'a, ani podobnych ataków, sam Whiscash miał tylko jeden większy występ (parę odcinków po). Odcinki z Plazmą za to doszczętnie zamieszały w Best Wishes! nawet Porygon nie zasiał takiego spustoszenia w anime (swoją drogą Lieparda też coś nie widać, ciekawe, czy ma to jakiś związek)
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Crusher, Turtwig
12.07.2012, 15:07
a ja nie rozumiem jakichkolwiek, na moje bardzo błachych powodów, dla których autorzy cenzurują-zamazują-usuwają sceny tudzież całe odcinki. To działanie jest strasznie bezsensowne. Ale Ameryka jest mistrzem nożyczek.

Mish Productions: Unboxing + Reviews Smile

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Turtwig, Fenir
18.07.2012, 9:20
Wszystko przez odcinek z porygonem musiały te dzieci dostać padaczki, w tym świetle nie było nic dziwnego tylko japońskie tak mają

Odpisz
18.07.2012, 10:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.04.2015 12:49 przez Ertix.)
Microice, właśnie to światło powodowało padaczkę. Z tego co wiem to odcinek o Porygonie został nawet zdubbingowany do czego oficjalnie przyznała się Maddie Blaustein a co Veronica Taylor (aktorka podkładająca głos pod Asha) zaprzecza.
Częstotliwość migania świateł została zmniejszona, ale firma produkująca anime w Japonii zakazała puszczanie tego odcinka gdziekolwiek na świecie ze względów bezpieczeństwa własnego, jak i dzieci z pozostałych państw. Nikt nie chciał ryzykować.

Odpisz
18.07.2012, 15:54
Akurat co do tego czy Porygona zdubbingowali to są wątpliwości, z jednej strony śp. Maddie Blaustein dziesięć lat później twierdziła że tak, z drugiej strony jedna z japońskich głosaktorek krótko po całym incydencie mówiła w radiu że chcą traktować ten nieszczęsny odcinek jak gdyby w ogóle nie istniał (i tak go zresztą do dziś w Japonii oficjalnie traktują, w oficjalnych spisach on po prostu nie istnieje), a 4Kids ponoć zaczęło pracę nad serią mniej więcej równo z restartem emisji w Japonii i wszystkie taśmy dostało w wersji poPorygonowej, więc trochę dziwne że Japończycy tak chcąc wymazać ten odcinek z pamięci daliby im jego kopię. (wywód wg Dogasu)
Odpisz
19.04.2015, 10:39
Ja jeszcze może wrócę do odcinka z zamiecią ponieważ w Polsce on kompletnie nie współgrał z fabułą serialu co było najbardziej widać po Pokemonach. Mianowicie o ile pamiętam puszczono go już po tym jak Charmander przeszedł ewolucje w Charmelona jednak w wspomnianym odcinku tej ewolucji nie było co automatycznie oznacza że akcja odcinka działa się przed ewolucją.
Odpisz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości