Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za 3 dni)

Sword i Shield promo

Konfiguracja routera
13.04.2012, 12:47, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28.04.2012, 9:49 przez Nekuro.)
Konfiguracja routera
Jak skonfigurować router

Na co to komu i po co? Poza możliwością grania przez internet na konsoli będziesz mógł podłączyć jednocześnie dowolną ilość komputerów, laptopów i telefonów do sieci WIFI. Jak już decydujesz się na zakup routera to zwróć uwagę czy posiada opcje Wireless. Ja używam TP Linka WR340G kupionego za 80 złoty jakieś 3 lata temu (teraz widziałem taniej). Poradnik opisuje konfiguracje routera od zera, tak więc jeżeli już posiadacie ustawiony router, ale coś nie działa lub nie wiecie jak coś zrobić to polecam czytać od punktu 2 ("Logowanie na router").
  1. Instalacja oprogramowania
    Z tym nie powinno być większego problemu. Wystarczy wrzucić dołączoną do routera płytkę i postępować zgodnie z instrukcjami instalatora. Zaznaczam że komputer na którym dokonujemy instalacji musi być podłączony do portu LAN routera za pomocą skrętki (końcówki rj45), a router do sieci Internet w porcie WAN.
    W zależności od oprogramowania instalator może nas zapytać o ustawienia sieci WAN i LAN. Jeżeli chcecie od razu dokonać wstępnej konfiguracji to zapoznaj się z punktem 3 ("Konfiguracja").
    poradnik by Necro02

2. Logowanie na router
    No dobra, zainstalowałeś już oprogramowanie do routera, ale to nie wystarczy. Musisz najpierw zalogować się na router. Jak to zrobić? Wystarczy wpisać do przeglądarki internetowej adres ip routera. Skąd masz go wziąć? Domyślnie to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1. Jeżeli żaden z tych adresów nie działa to sprawdź w instrukcji obsługi do routera. Jak już wpisałeś dobry adres ip to teraz musisz wpisać login i hasło. Skąd to wziąć? U mnie domyślnie do admin/admin, jeżeli u ciebie nie działa to odsyłam do instrukcji obsługi. Jeżeli nie chce ci się szukać adresu IP routera to sprawdź bramę domyślną połączenia (przez CMD).
    poradnik by Necro02

3. Konfiguracja
    Jest kilka sposób na konfiguracje routera. Jak pisałem wyżej już przy instalacji kreator może nas wypytać o odpowiednie parametry. Można też po zalogowaniu się na router skorzystać z Quick Setup’a lub ręcznie poszukać w menu.
    poradnik by Necro02

1. Ustawienia WAN
      Na początku musimy ustawić typ połączenia z Internetem. Od tego zależy co następnie będziemy mieli do ustawienia.
      1. poradnik by Necro02
      2. Dynamic IP
        Jak sama nazwa wskazuje, dynamiczne IP. Tą opcje powinni wybrać szczęśliwi posiadacze zmiennego IP. Niestety nie mam doświadczenia w ustawianiu routera dla zmiennego IP więc niewiele mogę pomóc. Mogę podpowiedzieć że wygląda to podobnie jak konfiguracja na komputerze.
        poradnik by Necro02
      3. Static IP
        Jak nazwa wskazuje statyczne IP. Opcja dla tych którzy mają przydzielone stałe IP w sieci. Tutaj konfiguracja polega na przepisaniu ustawień ze swojego komputera w sieci, ponieważ router będzie go zastępował. Jak sprawdzić ustawienia komputera w sieci? Jeżeli masz ręcznie wpisane w ustawieniach połączenia sieciowego to możesz po prostu wejść w właściwości połączenia lokalnego (przewodowego) i wybrać właściwości „Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)”. Tam masz ustawione automatyczne pobieranie IP z serwera lub wpisaną ręczną konfiguracje. Jeżeli masz ustawione automatyczne pobieranie to musisz sprawdzić konfiguracje w konsoli CMD. Zaznaczam że trzeba też przepisać adres DNS bo inaczej przeglądarka nie będzie ładować stron internetowych.
        poradnik by Necro02
      4. PPoE
        Opcja dla posiadaczy modemu adsl. Również nie mam doświadczenia w konfiguracji tego typu połączenia ale z tego co wiem to starczy wpisać login i hasło do modemu.
      poradnik by Necro02
    2. Ustawienia LAN
      Tutaj tylko ustawiasz adres IP dla wewnętrznego LAN. Należy tylko pamiętać aby adresacja sieci wewnętrznej LAN nie była taka sama jak w porcie WAN

poradnik by Necro02
    3. MAC adres
      MAC adres jest to numer określający urządzenie sieciowe. Każdy komputer (karta sieciowa) oraz każde urządzenie sieciowe ma swój unikatowy adres MAC. Dostawca Internetu używa MAC do zabezpieczenia łącza internetowego przed podłączeniem się do niego osób trzecich. Tylko komputer którego MAC jest wpisany do serwera może podłączyć się do danej sieci. Zatem samo podłączenie routera do kabelka z Internetem nie wystarczy do tego by go odbierał. Router ma swój adres MAC, inny od adresu MAC karty sieciowej komputera który był wcześniej podłączony do sieci. Zatem co zrobić? Można powiadomić dostawce Internetu że zmienił się MAC adres twojego komputera lub po prostu użyć MAC Clone. Na stronie w ustawieniami routera poszukaj czy masz coś takiego. Jeżeli tak to wybierz by skopiowało MAC adres twojego komputera. Zaznaczam że musisz to zrobić na komputerze który był wcześniej podłączony do Internetu!

Przy okazji wspomnę że swoją sieć WIFI też możesz zabezpieczyć za pomocą MAC adresu. W takim przypadku do twojej sieci WIFI będzie mogło podłączyć się tylko urządzenie, którego MAC wpisałeś na stronie do konfiguracji routera. Jeżeli chcesz włączyć te zabezpieczenie to poszukaj w ustawieniach Wireless opcji MAC Filtering.

poradnik by Necro02
    4. Ustawienia Wifi/Wireless
      Jeżeli już skonfigurowałeś router tak aby działał po kabelku (urządzenie podłączone do portu LAN routera) to teraz możesz ustawić własną sieć WIFI. Na stronie do konfiguracji routera poszukaj zakładki Wireless.

SSID – nazwa twojej sieci WIFI. Może być dowolna wymyślona przez ciebie nazwa. Nie poleca się zostawiać nazwy z modelem routera!
      Mode/Tryb – określa za pomocą którego standardu IEEE ma działać sieć bezprzewodowa. Opcje możesz mieć zapisane w postaci 802.11x (gdzie x to litera określająca standard), szybkości połączenia lub samej litery (np. b, g). Dodam że DS Lite obsługuje standard b, ale standard g jest wstecznie kompatybilny z b. Jeżeli komputer również będzie bezprzewodowo łączył się z routerem to lepiej ustawić 802.11g (54Mbps).
      Typ szyfrowania – określa typ zabezpieczenia sieci WIFI. Krótko mówiąc jest to hasło które musisz wpisać gdy chcesz bezprzewodowo połączyć się z routerem. Jeżeli nie włączysz szyfrowania to dowolne urządzenie (komputer, laptop, telefon, konsola) w okolicy będzie mogło się podłączyć do twojej sieci WIFI. Do wyboru masz szyfrowanie WEP lub WPA(2). DS Lite obsługuje tylko szyfrowanie WEP, natomiast DSi może korzystać z WPA(2) (bardziej bezpieczne szyfrowanie). Tylko Pokemon Black i White oraz Pokemon Black 2 i White 2 obsługuje WPA2 (starsze gry tylko WEP).

Jeżeli ustawiłeś szyfrowanie WEP to musisz wybrać ilu bitowy ma być klucz sieciowy. Klucz musi być podany w ASCII lub HEX, więc dla ułatwienia podaje stronę do generowania kluczy:
      http://www.andrewscompanies.com/tools/wep.asp
      Polecam użyć zapisu w HEX. Łatwiej wpisać klucz na konsoli.

[Obrazek: screenpk.jpg]
      ........................TP-LINK WR34OG (ustawienia wireless)
    poradnik by Necro02
  4. Jak sprawdzić konfiguracje połączenia sieciowego w komputerze
    Najłatwiejszym sposobem jest użycie do tego konsoli CMD. Jeżeli używasz Windowsa XP to wystarczy w „uruchom” wpisać CMD. Jeżeli masz nowszą wersje Windowsa to w pasku startowym musisz poszukać wiersz poleceń.
    Jak już masz otwartą konsole CMD to wystarczy wpisać :

ipconfig /all (gdzie po g jest spacja)

Jeżeli nie wiesz co przepisać to poszukaj adresu IP, bramy, DNS itp w połączeniu lokalnym (przewodowym). Kabel sieciowy (z internetem) musi być w tym momencie podłączony do komputera by wyświetliło dobre parametry.

poradnik by Necro02
  5. Jak skonfigurować połączenie w konsoli

1. DS/DS lite
      Konsola nie ma interface do obsługi sieci, więc połączenie musimy ustawić z poziomu gry. Po włączeniu gry i obejrzeniu intra pojawia się pierwsze menu. Wybieramy tutaj "Nintendo WFC Settings", następnie "Nintendo Wi-Fi Connection Settings" i "Connection 1". W tym miejscu możemy wpisać wszystkie potrzebne parametry by konsola mogła połączyć się z routerem. Przeważnie wystarczy wpisać SSID (nazwa sieci wifi) i WEP Key (hasło do sieci). Jeżeli z jakiegoś powodu musisz sam wpisać IP to przy "Auto-obtain IP Adress" wybierasz NO. Teraz wystarczy tylko zrobić "Test Connection" i jeżeli wszystko działa to "Save Settings".

[Obrazek: dsc00090dm.jpg]
      .....................................Pokemon White/Black
      poradnik by Necro02
    2. DSi/DSi XL
      Po włączeniu konsoli wybierasz "Start System Settings", następnie "Internet", "Connection Settings", "Connection 1" i ""Search for an Access Point". Teraz konsola wyszuka i wyświetli najbliższe sieci WiFi. Wybierasz swoją i jeżeli zapyta to podajesz klucz do sieci WiFi.

Przy nazwie sieci wyświetlają się kłódki:
      - Złota otwarta kłódka: sieć nie jest zabezpieczona (nie ma hasła)
      - Złota zamknięta kłódka: sieć ma zabezpieczenie WEP.
      - Srebrna zamknięta kłódka: sieć ma zabezpieczenie WPA.

Error Code 51300 albo 51099: Wpisany klucz nie zgadza się z tym ustawionym na routerze.

[Obrazek: dsie.jpg]
      ........................................................DSi/DSi XL
Mam nadzieje że jasno wszystko wyjaśniłem. Jeżeli coś pominąłem to pisać. Jak chcecie więcej screenów to też mogę wstawić (ale i tak w każdym routerze może to inaczej wyglądać). Jeżeli macie inny problem (instalacja karty bezprzewodowej w kompie czy co) to też pisać.

[Obrazek: buttonlati.gif]
Klikać w prawilny button

[Obrazek: YxnAyST.jpg]
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Gonzo, manjek, Arinald, Conquest, KleszczRex, Mathieu48, --mmmik--, jugi, Fennekin, Sarameda Hakte, Aninanon, moegi, Lucar, Ciela, Wooyar, Bidulkę, niamek, SunMoon, _HEREMIT_
13.04.2012, 12:56,
RE: Konfiguracja routera
Super poradnik! Podpinam.
To jest forum o pokach, więc warto dodać, że jedynie BW (i B2W2) będą obsługiwać WPA(2). Starsze gry jedynie WEP.

[Obrazek: gonzo.png]
Odpisz
13.04.2012, 13:12,
(13.04.2012, 12:56)Gonzo napisał(a): Super poradnik! Podpinam.
To jest forum o pokach, więc warto dodać, że jedynie BW (i B2W2) będą obsługiwać WPA(2). Starsze gry jedynie WEP.
Dopisałem że tylko BW i B2W2 obsługuje WPA(2). Dzięki za podpięcie.

[Obrazek: buttonlati.gif]
Klikać w prawilny button

[Obrazek: YxnAyST.jpg]
Odpisz
4.10.2012, 15:38, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 6.10.2012, 20:04 przez Ted.)
Czyli bez tego Routera nie da się grać przez wi fi ani pokemonami wymieniać? Trzeba mieć ten Router? Ospisz na PW

No na ogół trzeba, ale są inne sposoby (ruter najłatwiejszy w obsłudze i najwygodniejszy)

~ Ted

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcRYTmpwLpOg__DqV-q492t...H5YdLLskmw]
Odpisz
17.10.2012, 15:36, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.10.2012, 16:41 przez Sarameda Hakte.)
Pomógł poradnik...ale potem moje laptopy nie widziały sieci Wi-Fi...

Odpisz
17.10.2012, 17:23,
Mi łączy z internetem, ale mi Wi-Fi nie odbiera Sad

II generacja - moja ulubiona
Odpisz
17.10.2012, 17:57,
Przez kabelek internet jest, ale Wi-Fi nie łapie.

Odpisz
17.10.2012, 18:06,
Mam router, ale mi ten router nie łapie Wi-Fi no

II generacja - moja ulubiona
Odpisz
17.10.2012, 19:47,
Ale komputer też nie łapie ci WIFI?
Odpisz
18.10.2012, 14:31,
Jeśli mnie pytasz to tak. Podobno to wina szyfrowania tak?
Ja zauważyłam, że jak ustawiam hasło na wep to wtedy komp sieci nie widzi-jak jest bez hasła, samo wep to widzi...

Odpisz
1.11.2012, 23:00, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 1.11.2012, 23:51 przez Plaster.)
Przydatne.

~ Jeśli masz pisać tak krótkie posty, to lepiej nie pisz wcale tylko daj cherrisha lub niech twoja wypowiedź będzie bardziej złożona. Następnym razem będą procenty.Plaster
Odpisz
2.11.2012, 13:45,
Ja mam DSI zrobiłem wszystko tak jak w instrukcji(jedynie musiałem użyć advaced Setup) mam taki problem że łączę z routerem wszystko ładnie, pięknie internet działa, sklep nintendo działa a włączam poki chcę wejść do WFC i mi wyskakuje error 51099 z posta pierwszego wynika że źle wpisane jest hasło, a tak nie jest na 100%, proszę o szybką pomoc.
Ps:Mam router z blueconnectem
Odpisz
1.02.2013, 16:57,
Cytat:2. Logowanie na router
No dobra, zainstalowałeś już oprogramowanie do routera, ale to nie wystarczy. Musisz najpierw zalogować się na router. Jak to zrobić? Wystarczy wpisać do przeglądarki internetowej adres ip routera. [...] Jak już wpisałeś dobry adres ip to teraz musisz wpisać login i hasło.
Wpisałem adres IP routera. Wyskoczyły w przeglądarce różne strony. [Link]. Gdzie wpisać ten login oraz hasło? Na żadnej z tych stron nie ma na to rubryki. Jestem zielony w tych sprawach, z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpisz
1.02.2013, 19:23,
screeny może porób? Tongue

[Obrazek: gonzo.png]
Odpisz
1.02.2013, 20:18,
@up
Nie bardzo rozumiem, po co screeny, skoro podałem link do google z wpisanym adresem routera tak, że można zobaczyć wszystko, co mi wyskoczyło, wejść w linki na stronie google, które wyskoczyły i wskazać poprawny widząc dokładnie te same rzeczy, co ja?
Odpisz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości