Facebook
Reklama Let's GO Pikachu i Eevee

Nintendo Direct 13.02.2019 r. - czyżby... Pokemonzy 8?
15.02.2019, 16:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2019 16:41 przez Dagroth.)
RE: Nintendo Direct 13.02.2019 r. - czyżby... Pokemonzy 8?
D&D planszówką? Znaczy może miała takie "pola bitwy" jak hm, gry bitewne typu Warhammer 40K (cos mi się kojarzy, że Gygax i Arneson stworzyli je z takich bitewniaków, które były w klimatach okołośredniowiecznych, dodając fantastyczne potwory i tak dalej), ale to moim zdaniem (wg stanu mojej wiedzy) albo nie było (jeszcze) RPGiem (zależy na którym etapie ich prac nad tym), tylko właśnie takim bitewniakiem (Coś jak dzisiaj Warhammer Fantasy? Też ma zdaje się "bitewną" wersję, a nie tylko RPG, ale nie interesowałem się bardzo tematem bitewniaków), albo było wykorzystującym po prostu mapę, żeby łatwiej było ogarnąć co, jak, kto i gdzie stoi, itp itd. Dzisiaj niektóre RPGi też tak robią, ale to nie sama plansza-mapa czyni RPGa, jest po prostu rekwizytem.

D&D właściwie było moim zdaniem takim właśnie bitewniakiem/grą taktyczną, to co uważam za RPG, z wcielaniem się w postać z jej poglądami moralnymi, manieryzmami i innymi rzeczami, które można odgrywać, powstało później niejako w oparciu o to (wliczając kolejne wersje AD&D/D&D).

Co do "Tak naprawdę jedyne co odróżnia pierwsze komputerowe RPG od tych planszowych to to, że Mistrza Gry i rzucanie kością zastąpiono komputerem." - jasne, komputer w cRPGach ma zastapić Mistrza Gry i innych graczy, no i fakt, w pierwszych cRPGach obsługiwał tylko mechanikę, w sensie były to raczej takie dungeon crawlery, z (dla tych opartych na D&D) taktycznym rozgrywaniem walk, jak seria Gold Box od SSI.

Na czym polega "papierowe" RPG, to już jak najbardziej wiem (jeśli o to Ci chodziło z tym odsyłaniem mnie od Yu-Gi-Oh), gram w nie od jakichś 18 lat (no, początki były ciężkie i się do niektórych rzeczy nie przyznam, ale to pewnie sam wiesz, jakie pomysły miewają początkujący gracze Wink więc jakoś sensownie może od 15-16).

Pokemony nadal uważam, że RPGiem nie są, ponieważ samo "zrób wszystko, żeby pokonać ostatniego bossa" nie czyni RPGa, robi to dopiero fabuła, decyzje, spójny koncept postaci, konsekwencje, i tak dalej.
Gdyby nim były, biorąc pierwszą generację za przykład, można by np. grać wątpliwą moralnie postacią, i dołączyć do Team Rocket za Nugget Bridge, co diametralnie zmieniałoby fabułę od tego momentu (te wszystkie miejsca, gdzie tłucze się Rocketów, zamiast tego pomagałoby się im w ich planach, pięło w górę w strukturach, itd., może potem byłby jakiś plot twist, gdzie można by zwrócić się przeciwko nim, albo zostać podwójnym agentem/informatorem policji - też można by pewnie zostać Mistrzem niezależnie od moralnych wyborów, Liga Pokemon to organizacja sportowa, nie policyjna).

Wg (jak ja to zrozumiałem) Twojego argumentu, że "zrób wszystko żeby pokonać ostatniego bossa" samo już robi grę RPGiem, to do tego gatunku klasyfikowałoby się dajmy na to Diablo:
Zaczynasz na pierwszym poziomie - check.
Z mizernym ekwipunkiem - check.
Rozwijasz swój sprzęt/zdobywasz coraz lepszy - check.
Rozwijalne statystyki - check.
Na końcu walczysz z bossem - check.
Ale Diablo to nadal nie RPG, tylko liniowy fabularnie hack&slash.
(być może mógłbym znaleźć jakiś lepszy przykład wyjaśniający, o co mi chodzi, ale w tej chwili nie przychodzi mi żaden do głowy)

Chociaż jasne, definicje mogą być indywidualne, co dla kogo jest RPGiem, niemniej dla mnie z w/w powodów Pokemony się nie kwalifikują.

Więc może zadam takie pytanie: co to, wg Ciebie, jest (c?)RPG? (bo może mamy po prostu inne definicje i podejście do tematu)

Friend safari - Normal: Aipom, Kecleon, Ditto
FC: 2466-7392-1864
Odpisz
15.02.2019, 23:04
Diablo to taki sobie przykład. Po pierwsze, on był tworzony jako RPG i zmieniony w grę akcji na późnym etapie produkcji. A po drugie, angielska wikipedia określa go jako "action role-playing game", czyli jednak RPG-a, tylko hybrydowego.
A czym jest dla mnie RPG? Gra, w której chodzimy po mapie fikcyjnym bohaterem i walczymy, by osiągnąć cel ustalony przez grę. Z tym, że rozgrywka wymaga raczej używania mózgu niż zręczności i ma system rozwoju postaci (lub jakiś cech wokół postaci, np. trenowanie potworów). I nie wchodzę zbyt "ideologicznie" do tej kwestii, bo źle mi się takie podejście kojarzy - głównie z fanami anime, którzy nieraz usilnie potrafią wmawiać, że anime to nie jest "animacja z Japonii" tylko większa sprawa. Tutaj mam podobne wrażenie, że gdyby uznać twoją definicję połowa RPG-ów przestałaby być RPG-ami (bo analogicznie już nieraz słyszałem, że Pokemony to nie jest anime). Właściwie wszystkie erpegi powstałe przed 1990 byłby "do wywalenia", bo dopiero wtedy zaczęły na poważnie wchodzić gry, z różnymi ścieżkami rozgrywki.
Odpisz
15.02.2019, 23:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2019 23:42 przez Dagroth.)
W porządku, znaczy mamy niekompatybilne definicje, fair enough. Smile

Możemy, jak to za kanałem La Manche piszą/mówią, "agree to disagree"? (nie przychodzi mi do głowy sensowne i równie krótkie tłumaczenie tego wyrażenia).

(mogę jeszcze odnieść się do tego o Diablo i napisać, co to moim zdaniem "action RPG", jeżeli Ciebie to interesuje, ale powyższa propozycja jest nadal aktualna)

A anime to dla mnie akurat charakterystyczny styl hm... graficzny? artystyczny? coś w ten deseń. Nie musi koniecznie być z Japonii, w dzisiejszych czasach znalazł naśladowców pewnie na całym świecie.

Friend safari - Normal: Aipom, Kecleon, Ditto
FC: 2466-7392-1864
Odpisz
16.02.2019, 18:45
(15.02.2019 12:54)Axel napisał(a):  Trochę nadinterpretujesz słowo "RPG". RPG w swoim podstawowym znaczeniu, to po prostu gra, w której wcielasz się w jakąś postać, którą masz wykonać określony scenariusz. Zresztą tym słowem określa się również gry planszowe i gry terenowe, więc jest to bardzo szerokie określenie.
A co do Pokemonów to wydaje mi się, że jest trochę za wcześnie. LGPE wyszedł stosunkowo niedawno, a zakładając, że gry wyjdą w listopadzie, pierwsze informacje powinny się pojawić na przełomie lutego i marca. Chociaż dziwi mnie, że jest tak mało "leaków". Serio, nikt jeszcze nie zauważył, że chmury nad Alabastią układają się w fuzję Ho-ha i Arceusa? Big Grin

[Obrazek: 1550324964889.jpg]

A co z Pokemon Korona Wersjon i Pokemon Berło Wersjon potwierdzone info
Odpisz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości