Facebook
Reklama Let's GO Pikachu i Eevee

Rozruszajmy tę imprezę
27.01.2019, 20:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.01.2019 21:02 przez Conquest.)
RE: Rozruszajmy tę imprezę
Trudno pomóc, kiedy nietrafne jest już samo pytanie postawione na początku.
Problemy Pokemon Valhalli nie są problemami forum, ale problemami strony. Jeśli strona będzie funkcjonować, będzie więcej użytkowników forum. Oczywiście na tyle, na ile specyfika tych czasów na to pozwala, aczkolwiek forum akurat w tym przypadku ma szansę być realnie używanym dodatkiem. Niemniej z nim samym nie trzeba specjalnie kombinować i spojrzeć wreszcie na Pokemon Valhallę całościowo albo wręcz przedłożyć wreszcie, po jakichś pięciu latach błędnej strategii, stronę nad forum.
Co do strony - jeśli faktycznie pojawi się wersja oparta na Wordpressie (albo jakimkolwiek CMS-ie, który da się w miarę wygodnie obsługiwać), to wreszcie można zacząć myśleć, jak to robić. Tak jak zaznaczają 1) Listva - jest tu problem ideologiczny i 2) Nilson - należy ograniczyć liczbę projektów, inaczej przeszłość będzie ciągnęła się za PV w nieskończoność. Trzeba jasno ustalić czego chcecie - nie tylko typ, ale i zakres treści. Chcielibyśmy oczywiście, aby Valhalla pozostała stroną powszechną, gdzie można publikować na każdy temat, ale właśnie - nie uważacie, że trzeba tu wreszcie na poważnie ustalić cykle wydawnicze, aby zapanował porządek i przejrzystość w pracy redakcji? Poza nimi oczywiście można wstawiać i inne teksty, ale priorytety muszą być jasne. Dotąd starano się tu zadowolić wszystkich, a nie tędy droga. Strona musi mieć swój charakter. Z tego też wynika po części Wasze zniechęcenie.
Sprawa materiałów wideo: dobrze, aby były, ale jak napisał Listva, to jest wymagające pod względem technicznym i kadrowym, a trudno będzie o współprace z kimś kto gwarantuje zrobienie tego dobrze. Dlatego proponowałbym na początek zrobić to, co zawsze zawalano, a co jest prostsze, czyli zacząć wreszcie pisać własne, autorskie teksty zamiast ciągłego tłumaczenia Serebii i Bulbapedii. Redakcja musi mieć swoje twarze, a strona ekskluzywną treść.
Listva ma dużo racji w tym, co napisał o tym, że problem tu nie jest tyle technologiczny, co ideologiczny. Ja ugryzłbym to jeszcze nieco inaczej. Przyjmijmy, że ideologia zależy od ludzi, toteż wydaje mi się, że można przenieść rozpatrywanie problemu na sprawy kadrowe. Od lat jest tu tak, że de facto w ekipie występują: antagonizm na linii administracja-redakcja i moderacja, niewłaściwy zakres uprawnień, nieodpowiednie osoby na stanowiskach. Nigdy redakcja nie była tu brana na poważnie, głównie z przyczyn ogromnej niesystematyczności. Teraz przy pojawieniu się nowej, przystępnej witryny będzie szansa to zażegnać i ustabilizować sytuację.
Biorąc pod uwagę to, że nowa strona to zupełnie nowa sytuacja, warto nie robić rewolucji, ale postępować wreszcie (to chyba byłby pierwszy raz w historii PPS-u) ewolucyjnie i planowo. Mam na myśli, żeby nie rzucać wielkich słów, a potem w ich obliczu załamywać się brakiem możliwości, odbudować zaufanie do marki Pokemon Valhalla w fandomie, szkolić kadry, aby nie zabrakło redaktorów na przyszłość, wprowadzić cykle wydawnicze, jasno określić co jest do zrobienia, a co do kosza na śmieci.
Poza tym strona powinna wreszcie nie tylko udostępnić możliwość publikacji materiałów, ale być też spójnią całej Valhalli, strony i podserwisów, profili w social media itd. Do tego warto wreszcie ustalić po co te serwisy społecznościowe mają Valhalli służyć. Samo linkowanie do strony, to trochę mało jak na nowoczesną stronę.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: PokéKolekcjoner
28.01.2019, 2:36
Trzeba zastanowić się na czym się teraz skupić: na stronie czy na forum. Ja zaczęłabym od tego drugiego, gdyż w chwili obecnej, zbyt wiele pracy trzeba włożyć w stronę. Nie mówię, żeby zrezygnować całkowicie, ale nie traktować jej priorytetowo. Skoro PVF idzie na pierwszy ogień, trzeba pomyśleć od czego zacząć. Ja na starcie zaczęłabym od przegrupowania działów. Jak się wejdzie na Forum, widzi się tylko jeden wielki, o nazwie "Pokemon" - a w nim wszystko upchane na siłę. Wygląda to bardzo nieestetycznie. Z punktu widzenia kogoś nowego, kto tu zagląda po raz pierwszy - wręcz biednie. Można odnieść wrażenie, że Forum nie oferuje zbyt wiele. Moim zdaniem, powinien być podział co najmniej na gry, anime, karty i mangę - to podstawa. Wszak najważniejsze jest pierwsze wrażenie.

Drugą rzeczą powinno być ściągnięcie tu ludzi. Pokespecial.com.pl i alola.pl to potężne strony przyciągające konkretną tematyką, ale nie posiadające forum. Może można by dogadać się z adminami tychże stron by umieścili na nich link do PVF oraz, żeby poinformowali newsem na stronie. Co ty na to Nid? Są jeszcze m. in. pokeserwis.pl czy pokemon-go.pl, które posiadają własne fora (co prawda bardziej martwe od Valhalli), ale nie szkodzi przecież spróbować i tam popytać. Po prostu chodzi mi o to, by TO Forum stało się wspólnym dla kilku witryn. By pełniło rolę Rynku, z którego wchodzi się do poszczególnych lokali (w tym wypadku portali).

Dalej - Discord powinien zniknąć bo dzieli nasze społeczeństwo. Ludzie są rozproszeni tu, na nim, na FB, po wszystkich kątach. Ktoś coś pisze tam, ale nie napisze tu, bo po co się powtarzać. Inny ktoś coś szkrobnie tutaj, ale nie wie co tam się dzieje. I tak część ludzi sobie żyje w nieświadomości pomimo, że wszyscy pochodzą z PV. By być ze wszystkim na bieżąco trzeba by chyba cały czas przesiadywać na kompie/telefonie. Dlatego właśnie, priorytetem powinno być ściągnięcie tu ludzi ze wszystkich takich zakamarków. Stworzyć jedno wielkie, wspólne forum, gdzie cały polski fandom będzie przesiadywać.

Po czwarte - reklama. Boom na Pokemon GO już minął, ale światełkiem może okazać się Detektyw Pikachu. Jak już wspominał Nilson - patronat, gadżety, konkursy. To jest genialny pomysł. Daru, ty pracujesz w dubbingu, prawda? Tak więc powinno być ci łatwiej nawiązać kontakty w tych sferach. Zdobyć materiał zza kulis - jakieś wywiady z aktorami. Tu trzeba kuć żelazo póki w ogóle jest!

Uwaga, teraz wchodzę na cienki lód - mianowicie przebudowa regulaminu. Pamiętam czasy, jak kiedyś, bodajże Waldek, sprzedawał na stronie film 5 i 6 z polskimi napisami, a pieniądze miał przeznaczyć na utrzymanie serwera. Później ktoś recenzował ORAS na PV i wspominał, że Emeralda odpalał na emulatorze - można było tak? Wiem, że jest to nielegalne, ale rozmowa o tego typu rzeczach nie powinna być tu tematem tabu. Emulacja i piractwo jest, była i będzie, i nie widzę powodu, dlaczego by o tym nie rozmawiać. Co innego udostępnianie linków do stron, z których można nielegalnie coś pobierać. Sądzę jednak, że jak ktoś grzecznie pyta czy lepszy będzie emulator A czy B, nie widzę powodu by nie odpowiedzieć. Sama grałam na emulatorze - przyznaję, bo wtedy nie było mnie stać na GBA. Byłam posiadaczką GBC, a bardzo chciałam zagrać w Szafirka tyle, że nie mogłam. Co zrobić? Jak tylko zdobyłam DS'a i się odkułam finansowo, kupiłam oryginalne gry, które mam do teraz. Emulacja tylko uświadomiła mnie, ile to się traci frajdy grając na komputerze, a o to chyba chodzi - by przekonać ludzi, że gra na konsoli to zupełnie inne doświadczenie i żaden emulator tego nie odda. Tak więc, czy za to co teraz napisałam mam dostać bana?

Inna sprawa to dział 18+. Nie oszukujmy się, Internet jest pełen hentaiów i zwykłe wpisanie słowa "gardevoir" w grafikę Google od razu owocuje nieodpowiednimi obrazkami. Co więcej, polskie poke-społeczeństwo starzeje się już od ponad 18-tu lat, więc nie widzę przeciwwskazań, by takowy dział/poddział powstał. Oczywiście, by nie było tak kolorowo, mógłby być ukrytym działem, który pojawi się na Forum w chwili, gdy podany przez nas wiek strona odczyta jako pełnoletni. Baa, przecież nawet sama manga oferuje tak sprośne rzeczy, że niekiedy nawet cenzura nie pomaga. Zatem pomimo tego, że oficjalnie wydana, nie można o niej tu mówić, bo regulamin zabrania.

To oczywiście tylko propozycje regulaminowego naciągnięcia i proszę po mnie nie jechać, że takie coś w ogóle padło z mojej strony. Najlepszym pomysłem byłoby zrobienie ankiety, by dowiedzieć się co inni o tym sądzą i po wynikach ocenić nastawienie społeczności.

[Obrazek: LmT11D0.png][Obrazek: 2e4qWwB.png]
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Waren78657, The_Punisher, Makion, PokéKolekcjoner, Shad
28.01.2019, 3:26
Przestańcie w końcu traktować pokemony poważnie. Jak powstawały pierwsze strony o pokach, 13 latki uczyli się postaw htmla by budować mega nie na standardy web2.0 strony dla zabawy i bycia fajnym, a materiały kopiowały z angielskojęzycznych stron przepuszczając je najpierw przez translator. Fora PHP by Przemo były takim boskim ułatwieniem, że nawet dziecko umiało postawić je na jakimś darmowym hostingu i chwalić się, że stworzyło jakąś grupę. Teraz Facebook to umożliwia, ale tam są restrykcje wiekowe, więc byle jaki dzieciak nie zrobi tego - ale to jest proste. Tak kiedyś to wyglądało, nikt się wtedy nie silił na profesjonalizm, tylko dobrze się bawił.

Wszystko łeb strzeliło, kiedy zachciało się jednej stronie się wybić i zawalczyć o oficjalność. Wtedy się zaczęło - full profesja, zabijanie funu, kijki w dupie i inne adminofaszyzmy, które doprowadziły nas do tego miejsca.

Chcecie rozruszyć te forum? Zacznijcie od kompletnego otwarcia dla innych. Nie chodzi mi o zapraszanie nowych i zachecania ich do pisania. Zacznijcie od kompletnego otwarcia - nie szukajcie pomocników, pozwólcie WSZYSTKIM pisać dla was newsy, artykuły i teksty. Niech każdy otrzyma zielone światło, a nie tylko wybrani. Dajcie im najpierw możliwość pisania, a kolorki potem. Zaryzykujcie, bo i tak już nie macie nic do stracenia. Pozycji w google nikt pv nie zabierze; szacunek straciliście, ale nie na stałe; zawsze jest do odzyskania. A oficjałów i wsparcia Nintendo nigdy nie było, więc dajcie sobie siana z poprawnością wciskaną na siłę i przestańcie udawać, że to forum to coś więcej, niż faktycznie było i jest.

Wróćmy do korzeni, zacznijmy w końcu dobrze się bawić, pozwólcie Antoniemu pisać co mu się zechce, miejcie gdzieś obiektywizm, walić obiektywizm!

Znajdźmy w sobie dziecięcą radość.

To i tylko to pomoże rozruszyć tego trupa.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Conquest, Anton, robdy, Asmod, kowalt, Twister, PokéKolekcjoner, Goldi, Shad
28.01.2019, 15:12
(28.01.2019 3:26)cpp15945 napisał(a):  Zacznijcie od kompletnego otwarcia - nie szukajcie pomocników, pozwólcie WSZYSTKIM pisać dla was newsy, artykuły i teksty. Niech każdy otrzyma zielone światło, a nie tylko wybrani. Dajcie im najpierw możliwość pisania, a kolorki potem.

To też by było jakieś wyjście. Wtedy redakcja zajmowałaby się jedynie korektą i kontent by rósł dosyć szybko. W dobie dzieciaków uzależnionych od mediów społecznościowych Valhalla mogłaby być miejscem, do którego przychodzą zasięgnąć wiedzy i historii.

Fan Anime Pokemon od 2000 roku.
Odpisz
3.02.2019, 0:49
no i tyle było panie i panowie, proszę się rozejść

3DS FRIEND CODE: 2294-7201-8675
POKEMON GO FRIEND CODE: 1288 5407 8342
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Waren78657, Axel
3.02.2019, 2:38
Cytat:Chcecie rozruszyć te forum? Zacznijcie od kompletnego otwarcia dla innych. Nie chodzi mi o zapraszanie nowych i zachecania ich do pisania. Zacznijcie od kompletnego otwarcia - nie szukajcie pomocników, pozwólcie WSZYSTKIM pisać dla was newsy, artykuły i teksty. Niech każdy otrzyma zielone światło, a nie tylko wybrani. Dajcie im najpierw możliwość pisania, a kolorki potem. Zaryzykujcie, bo i tak już nie macie nic do stracenia. Pozycji w google nikt pv nie zabierze; szacunek straciliście, ale nie na stałe; zawsze jest do odzyskania. A oficjałów i wsparcia Nintendo nigdy nie było, więc dajcie sobie siana z poprawnością wciskaną na siłę i przestańcie udawać, że to forum to coś więcej, niż faktycznie było i jest
.

Wypowiadam się jako Head Admin swojego forum, mający doświadczenie:

Przepraszam bardzo, ale większej bzdury to ja nie słyszałam.
To jest największa głupota jaką słyszałam.

Musi być konkretna ekipa ludzi, która będzie wszystkiego pilnować. Tak, to w pewnym momencie każdy będzie sobie robił co chciał i będzie się rządzić, bo przecież pisze artykuły!

Jeśli ktoś chce pomóc, napisać artykuł, to nie będzie potrzebował zielonego światła. Po prostu usiądzie, napisze i wyśle do ekipy opiekującej się forum i po sprawie.
Czasami mam wrażenie, że co niektórzy zapominają o czymś takim jak inicjatywa. Może, administracja PV ma swoje wady, jak każdy, ale Wy też je macie. Z tego, jak ciągnie się rozmowa, jak ona przebiega, widzę także, że spora część osób, tylko gada, a raczej narzeka i najlepiej jak przyjdzie na gotowe.
Chcecie pomagać napiszcie do Daru (ja to zrobiłam i nie było żadnego problemu, żeby się porozumieć w kwestii pomocy na PV.) Wystarczy tylko chcieć.
Poza tym, zauważyłam, że nagle niektóre osoby próbują szukać luk, żeby tylko wkręcić się na wyższe, że tak to ujmę poziomy, wykorzystując aktualnie dość kiepską sytuację PV. Co uważam, za bezczelność.

Ale, to TYLKO mój punkt widzenia.

Odpisz
3.02.2019, 2:59
A mi się podoba to, co cpp15945 napisał. Może nie jako program w skrajnej formie, ale jako manifest na pewno. Zauważyłem, że pod koniec poprzedniej strony tego wątku wszyscy zaczęliśmy pisać jak stare, smutne korposzczury.
Faktycznie nie szedłbym tak daleko, ale tu nie ma innego wyjścia jak rozbudzić ogień w użytkownikach. Oczywiście nie poprzez anarchię, a za przykładem grupy kierowniczej, której brak.
Do tego potrzeba faktycznej świeżości, a nie skostniałej, demotywującej kadry. Strona o Pokemonach to powinien być Świat Pełen Dźwięku, Dom Wypełniony Kolorami, a tutaj jest coraz mniej aktywne forum, prawie nie ruszana strona i brak perspektyw, szarość i nędza.

A najbardziej mnie zszokowało to co dalej wyczytałem:
(3.02.2019 2:38)Sarameda Hakte napisał(a):  Może, administracja PV ma swoje wady, jak każdy, ale Wy też je macie. Z tego, jak ciągnie się rozmowa, jak ona przebiega, widzę także, że spora część osób, tylko gada, a raczej narzeka i najlepiej jak przyjdzie na gotowe.
Chcecie pomagać napiszcie do Daru (ja to zrobiłam i nie było żadnego problemu, żeby się porozumieć w kwestii pomocy na PV.) Wystarczy tylko chcieć.

Administracja PV z pewnością ma swoje wady jak każdy, ale trochę trudno je zdefiniować, bo z powodu nieobecności i bierności są zupełnie bezobjawowe, chyba, że per se też są wadami, to ok.
A co do porozumienia to miałaś bardzo dużo szczęścia albo zgłosiłaś się parę lat temu, bo jak ja pisałem do Darka w lipcu ubiegłego roku, to do dziś nie dostałem odpowiedzi, nawet odmownej. Niestety tak w rzeczywistości to wygląda.

Odpisz
 Cherish Balle podarowali: PokéKolekcjoner
3.02.2019, 3:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 3.02.2019 3:55 przez LigierVaro.)
(3.02.2019 2:38)Sarameda Hakte napisał(a):  Poza tym, zauważyłam, że nagle niektóre osoby próbują szukać luk, żeby tylko wkręcić się na wyższe, że tak to ujmę poziomy, wykorzystując aktualnie dość kiepską sytuację PV.

Przepraszam Cię najmocniej, ale

(20.12.2018 15:11)Sarameda Hakte napisał(a):  Jako Head Admin...

(27.12.2018 0:41)Sarameda Hakte napisał(a):  Sama prowadzę forum, jestem Head Adminem i...

(24.01.2019 14:56)Sarameda Hakte napisał(a):  Mam sporo doświadczenia jako Head Admin/Admin/Moderator...

(3.02.2019 2:38)Sarameda Hakte napisał(a):  Wypowiadam się jako Head Admin swojego forum, mający doświadczenie...

(27.12.2018 0:41)Sarameda Hakte napisał(a):  Do bycia Adminem trzeba dorosnąć[...] Ja swoich użytkowników forum[...]

Zdajesz sobie sprawę, że to co piszesz momentami w swoich postach wcale nie różni się za bardzo od tego co uważasz za
(3.02.2019 2:38)Sarameda Hakte napisał(a):  bezczelność

Rozumiem, że jako HeadAdmin na pbfie masz doświadczenie i wiedze. Świetnie, że Ci się chce i masz pomysł, ale okiem użytkownika, który nie ma zielonego pojęcia o sympatiach, antypatiach i zależnościach na pokescenie to właśnie Ty wyglądasz przez to na taką, co ma ciśnienie na stołek?
Powinnaś o tym pomyśleć pisząc.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: robdy, Asmod, Shad, Waren78657, Lexi, Nekuro, PokéKolekcjoner, Anton, Goldi, Nid, cpp15945, Conquest, Makion, Nilson, Kojot
4.02.2019, 23:57
Chcecie pomagać napiszcie do Daru (ja to zrobiłam i nie było żadnego problemu, żeby się porozumieć w kwestii pomocy na PV.) Wystarczy tylko chcieć. <---------

UWAGA, WYPOWIADAM SIĘ JAKO ADMIN POKESPECIALA
Daru zawsze przyjmie ciepło każdego, kto chce pomóc, da ci ciastko, poklepie po ramieniu a potem zacznie cię zbywać, zasłaniając się coraz to rozmaitszymi obowiązkami z irl, stawiając cień na twoją ciężką robotę. Powodzenia w takim razie.

Odpisz
5.02.2019, 0:09
(3.02.2019 2:38)Sarameda Hakte napisał(a):  
Cytat:Chcecie rozruszyć te forum? Zacznijcie od kompletnego otwarcia dla innych. Nie chodzi mi o zapraszanie nowych i zachecania ich do pisania. Zacznijcie od kompletnego otwarcia - nie szukajcie pomocników, pozwólcie WSZYSTKIM pisać dla was newsy, artykuły i teksty. Niech każdy otrzyma zielone światło, a nie tylko wybrani. Dajcie im najpierw możliwość pisania, a kolorki potem. Zaryzykujcie, bo i tak już nie macie nic do stracenia. Pozycji w google nikt pv nie zabierze; szacunek straciliście, ale nie na stałe; zawsze jest do odzyskania. A oficjałów i wsparcia Nintendo nigdy nie było, więc dajcie sobie siana z poprawnością wciskaną na siłę i przestańcie udawać, że to forum to coś więcej, niż faktycznie było i jest
.

Wypowiadam się jako Head Admin swojego forum, mający doświadczenie:

Przepraszam bardzo, ale większej bzdury to ja nie słyszałam.
To jest największa głupota jaką słyszałam.

Musi być konkretna ekipa ludzi, która będzie wszystkiego pilnować. Tak, to w pewnym momencie każdy będzie sobie robił co chciał i będzie się rządzić, bo przecież pisze artykuły!

Jeśli ktoś chce pomóc, napisać artykuł, to nie będzie potrzebował zielonego światła. Po prostu usiądzie, napisze i wyśle do ekipy opiekującej się forum i po sprawie.
Czasami mam wrażenie, że co niektórzy zapominają o czymś takim jak inicjatywa. Może, administracja PV ma swoje wady, jak każdy, ale Wy też je macie. Z tego, jak ciągnie się rozmowa, jak ona przebiega, widzę także, że spora część osób, tylko gada, a raczej narzeka i najlepiej jak przyjdzie na gotowe.
Poza tym, zauważyłam, że nagle niektóre osoby próbują szukać luk, żeby tylko wkręcić się na wyższe, że tak to ujmę poziomy, wykorzystując aktualnie dość kiepską sytuację PV. Co uważam, za bezczelność.

Ale, to TYLKO mój punkt widzenia.

Pisałem to nie będąc do końca przytomny - po prostu przeglądając ten wątek z swojego konta do lurku przeczytałem masę odpowiedzi i postów, które brzmiały drażniąco i wyciągnąć z nich można było nie tyle troskę, co tak jak to mogę opisać - epos, jakby się rozwiązywało problemy z głodem na świecie... a to przecież zwykła strona pokowa, czytają ją oprócz nas takie same dzieciaki jak my kilka lat temu, jak scena się tworzyła - a trafiają tu, bo najłatwiej jest tu trafić z google/facebooka.

Te osoby, stanowiące większość, nie chce czytać smętów poważnych latków w temacie, jak rozruszać martwą stronę

Te osoby czegoś szukają... trafiają tu i na tym kończą się poszukiwania.

Ja proponuje to zmienić, niech tu trafią i coś pozostawią po sobie... niech zobaczą na głównej stronie ogromny button z pikachu i pokeballem, który po kliknięciu odsyła do pustej strony edytora tekstu. Niech po bokach będzie napisane, jakich artykułów nie ma i co można napisać. Niech nie będzie tam edytora html, tylko dajemy najprostszy interfejs z worda.
Pozostawmy jakieś źródełka, niech ludzie wiedzą, gdzie mogą jeszcze szukać informacji o pokemonach, jak są zainteresowani tematem, usiądą i zaczną pisać, nawet głupoty o tym, czemu Ash powinien chodzić z Misty, czy ile razy zmieniano dezajn pikachu w ciągu 20 lat trwania pokemonów.

Otwarcia dla wszystkich, te całe nabory i tak nic nie dały, nie wybrano nikogo, wywalono tylko osobę, która coś robiła, a powrót admina był tylko tymczasowym eventem (srsly, następnym razem powinno się zrobić mu raid na chatę i złapać w masterballa, bo pojawia się rzadziej niż mewtwo w pogo).

Tutaj nikogo nie obchodzą poziomy, nikt nie chce być head adminem - strona i forum umiera, to tak jakby się chciało być kapitanem na tonącym statku

Ja tu proponuje dać wszystkim pasażerom po młotku, gwoździach i belce, niech załatają dziury, bo łajba jeszcze przecież pływa.

Jak ludzie zacną sobie przebijać nawzajem belki do głowy - no cóż, łódź utonie, ale przynajmniej będzie zabawnie.
Odpisz
 Cherish Balle podarowali: Nid, Asmod, robdy, Kazyleusz, Makion

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości